Jedną z przyczyn pojawienia się czarnego nalotu na języku, notabene, tak, jak w przypadku białego nalotu, jest grzybica. Ta pojawia się często podczas stosowania antybiotyków, gdyż wyjaławiają organizm niszcząc florę bakteryjną.

Inną formą czarnego nalotu na języku jest tzw. czarny język włochaty. On również może pojawić z powodu zażywania antybiotyków, ale nie tylko. Czarny włochaty język nie jest jednak zakażeniem grzybiczym.

Czarny włochaty język to dolegliwość, która polega na tym, że brodawki tworzące powierzchnię języka wydłużają się, a co za tym idzie, łatwiej osadzają się na nich wszelkiego rodzaju resztki pokarmowe, czy bakterie. Bakterie te zaczynają się rozmnażać (a mają do tego idealne warunki). Na skutek tego procesu, język nabiera specyficznego wyglądu, gdyż długie brodawki, na których pojawia się czarny kolor, przypominają twarde włoski. Pośrodku tylnej części języka znajduje się natomiast nalot zielony, brązowy, lub żółty. Taka anomalia od razu rzuca się w oczy, co jest ważne, gdyż pozwala na zdiagnozowanie problemu; takie zmiany nie powodują żadnego bólu. Oprócz nieestetycznego wyglądu języka, dolegliwość tą charakteryzuje towarzyszący jej bardzo nieświeży oddech. Nie jest ona, sama w sobie, niebezpieczna dla zdrowia.

Czarny włochaty język – przyczyny

Zagrożone zachorowaniem na tę przypadłość są, w głównej mierze, osoby, które nie dbają prawidłowo o higienę jamy ustnej, a dodatkowo np. nałogowo palą papierosy. Inne czynniki zwiększające ryzyko, że na języku pojawi się czarny nalot przypominający włoski, to np.:

  • Stosowanie antybiotyków
  • Cukrzyca
  • Chemioterapia
  • Radioterapia

Czarny włochaty język – profilaktyka i leczenie

Ponieważ główną przyczyna występowania tej dolegliwości jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, oczywistym zdaje się być to, że zarówno w jej zapobieganiu, jak i leczeniu, to właśnie dbałość o higienę będzie grała główną rolę. Warto również rzucić palenie.

Gdy, kolokwialnie mówiąc, dopadnie nas włochaty, czarny język, powinniśmy, podczas szczotkowania zębów, szczotkować również powierzchnię języka, by zetrzeć wystające części brodawek i pozbyć się zalegających na nim bakterii i resztek posiłków. Należy to robić co najmniej 2 razy dziennie. Warto również używać nici dentystycznych i płukać usta antybakteryjnym płynem, by zminimalizować ewentualny rozwój bakterii w obrębie jamy ustnej. Jeśli dolegliwość spowodowana jest przyjmowaniem antybiotyku, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest odstawienie go, czy zastąpienie innym, oczywiście, po konsultacji z lekarzem.

Zespół krowiego języka

Inną jednostką chorobową, której jednym z objawów jest czarny nalot na języku, jest zespół krowiego języka (zwany inaczej zespołem czarnego języka). W tym przypadku język nie jest pokryty czarnym nalotem, ale łuszczącym się nabłonkiem, który czernieje. Takie zmiany obserwuje się nie tylko na samej powierzchni języka, ale również w innych częściach układu pokarmowego. Zespół krowiego języka powstaje w wyniku niedoboru witaminy PP w organizmie i jest, tak naprawdę, zapaleniem błony śluzowej. Całe szczęście, przyjmowanie witaminy PP szybko rozwiązuje problem i zatrzymuje rozwój choroby.

Jeśli zaobserwujemy na naszym języku niepokojące zmiany w postaci czarnego nalotu na języku czarnych kropek, czy „włosków”, należy, przede wszystkim, zastanowić się, czy prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej. Szybkie podjęcie odpowiednich kroków gwarantuje, że problem zniknie w około dwa tygodnie. Jeśli tak się jednak nie stanie, warto wybrać się do dentysty, by ten pomógł określić, co robić.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika