Higiena w sypialni jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Wątpliwa przyjemnością jest przecież spanie w towarzystwie małych robaczków (pluskiew, roztoczy). Jeśli zatem zależy nam na zdrowym i czystym śnie, zadbajmy o nasze sypialniane środowisko. Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne i specjalnie uciążliwe. Wystarczy po prostu trzymać się kurczowo pewnych zasad.

Szczególnie istotnym elementem naszej sypialni jest łóżko. Nie miejmy jednak złudzeń. Bez systematycznego porządkowania całej przestrzeni sypialni nie utrzymamy porządku w naszym łóżku. Niezastąpione w tek kwestii jest odkurzanie, mycie na mokro podłogi oraz przecieranie kurzu, gromadzącego się na meblach oraz w różnych zakamarkach. Czysta sypialnia to zadbana podłoga, schludnie pościelone łóżko i meble bez grama kurzu!

Na początek materac!

Jeden materac może wystarczyć nam na bardzo długi czas. Nie oznacza to jednak, tego, że spokojnie prześpimy w nim kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jego użyteczność związana jest przede wszystkim z tym w jakim stopniu go wykorzystujemy. Normalne jest, że materac na którym śpi dziecko, mające problemy z moczeniem nocnym, wytrzyma znacznie krócej niż w innych przypadkach.

Innym problemem jest materac uszkodzony w danym miejscu. Pamiętajmy, że we wszystkie takie szparki i rozprucia bez problemu mogą dostać się pluskwy (małe czerwone robaczki powodujące groźne dla człowieka ugryzienia). Jeśli zatem zauważymy widoczne ślady tego typu zniszczeń lepiej wymieńmy zniszczony materac na nowy.

Jeśli nasz materac jest szczególnie mocno zabrudzony warto postarać się go wyczyścić. Można to zrobić przy użyciu gąbki i środka czyszczącego. Niezastąpionym domowym środkiem jest także amoniak. Szczególnie ważnym aspektem przy myciu materaca na mokro, jest jego dokładne wysuszenie.

Nasz materac możemy ochronić na kilka sposobów:

  • okryć folią, wówczas nie przemoknie,
  • pościelić na jego powierzchni koc.

Koce, narzuty

Najlepiej kupować takie produkty, które nadają się do prania w pralce. Tylko wówczas będziemy mogli zapanować nad wszelkimi zabrudzeniami pojawiającymi się na ich powierzchni. Wszelkie rozprucia i przedarcia koniecznie łatajmy przy użyciu igły i nitki. Trudności z ich zaszyciem mogą się pojawić tylko w przypadku bardzo grubych tkanin.

Kołdry, pościele

Najlepszym zabiegiem odświeżającym dla naszych kołder jest codzienne wietrzenie na świeżym powietrzu. Nawet kilkanaście minut spędzonych na zewnątrz może zdziałać cuda. Zresztą nic tak nie wysuszy naszej pościeli jak ciepłe słoneczne promienie.

W przypadku pościeli należy po prostu pamiętać o częstym praniu. W najlepszym wydaniu pościel powinno się prać nawet raz w tygodniu. Nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.

Oczywiście znacznie łatwiej będzie nam utrzymać w czystości pościel kolorową lub w ciemniejszych barwach niż totalnie białą lub w seledynowych kolorach.

Kwestia doboru materiału i barwy jest jednak bardzo indywidualną sprawą.

 Poduszki, poduszeczki

Nasze poduszki powinniśmy prać nie rzadziej niż raz na dwa lata. Niestety często bywa, że podczas prania w domowej pralce ulegają one zniekształceniu. Jeśli zatem chcemy zapobiec temu problemowi oddajmy ją do pralni chemicznej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.