Uczenie się przez całe życieW Polsce po dziś dzień panuje trend dotyczący uczenia się do 25 roku życia. Jak wynika z przeprowadzonych badań tylko 5% absolwentów szkół wyższych decyduje się na kontynuowanie nauki. Pod tym względem jesteśmy zdecydowanie opóźnieni w porównaniu do krajów skandynawskich.

 

Im szybciej każdy z nas zda sobie sprawę z tego, że kształcenie przez całe życie to konieczność tym lepiej. Uczenie się powinno się stać nie tyle obowiązkiem co nawykiem. Dostęp do wiedzy jest współcześnie bowiem znacznie ułatwiony. Osoby, które nie mają czasu na uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w trybie stacjonarnym mogą korzystać z e –learningu, albo metody mieszanej czyli blended-learningu. Nasz rozwój osobisty będzie także postępować jeśli zaczniemy regularnie odwiedzać portal edukacyjny, czytać artykuły na blogach dotyczących rozwoju osobistego albo umówimy się na rozmowę z coachem.

Czas na zmiany

Jedną z podjętych inicjatyw w celu podniesienia jakości nauki, a także kształcenia zawodowego w całej Europie jest program Unii Europejskiej ,,Lifelong Learning” na lata 2007-2013. Kontynuacja projektów typu Socrates czy E-learning ma na celu wsparcie edukacji i doskonalenia zawodowego.

W ostatnim czasie minister Barbara Kurdycka przedstawiła natomiast nowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, w którym zawiera się także postulat zachęcenia osób po 25 roku życia do powrotu na uczelnie. Osoby zainteresowane mogłyby zdobyć tytuł licencjata lub magistra uczestnicząc w mniejszej liczbie zajęć, organizowanych z mniejszą intensywnością, tak, by można było pogodzić obowiązki zawodowe czy domowe z nauką.

Model człowieka współczesnego

Wiedzę można porównać do lokaty na koncie, która z czasem zacznie procentować. Nieustanne poszerzanie swojej wiedzy wpisuje się w model człowieka współczesnego, który aby móc odnaleźć się w dzisiejszych warunkach na rynku pracy powinien odznaczać się:

  • kreatywnością
  • odwagą do podejmowania nowych wyzwań
  • pewnością siebie
  • posiadaniem dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych
  • umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych
  • elastycznością
  • dobrą znajomością języków obcych, a także obsługi programów komputerowych.

Na rynku pracy rządzi bowiem zasada im więcej umiejętności, nabytej wiedzy czy to w trakcie kursów czy w ramach doświadczenia tym większa szansa na znalezienie pracy, gdyż w takim wypadku otwierają się nowe możliwości zatrudnienia. To jest oczywiście tylko jeden z powodów, dla których warto się uczyć przez całe życie, ale nie jedyny. Jakie są inne?

Powody, dla których warto się uczyć przez całe życie

Kształcenie ustawiczne:

1. sprawia, że nasze życie jest ciekawsze. Uczestnictwo w kursach, szkoleniach i innych formach kształcenia to możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, wymienienia się z nimi poglądami, doświadczeniami, możliwość świeżego spojrzenia na niektóre sprawy.

2. poszerza nasze horyzonty. Człowiek jako jednostka jest stworzony do tego, by rozwijać się, odnajdywać swoje pasje i wspomagać własną kreatywność. a nauka znacznie to ułatwia.

3. pomaga podnieść poczucie własnej wartości. Wiele wskazuje na zwiększoną pewność siebie osób, które więcej wiedzą, więcej umieją. Ma to związek z poczuciem wpływu na swoje życie i możliwością podejmowania samodzielnych decyzji.

4. daje motywację do osiągania celów. Osoba, która się uczy, bez względu na to ile ma lat, dzięki temu, że ciągle się rozwija chce realizować śmiałe cele, a dzięki temu może osiągnąć więcej i czuć się ważna i potrzebna.

5. pomaga w byciu elastycznym. Przyswajanie wiedzy to klucz do dopasowywania się do zmian, które nadchodzą.

Warto wspomnieć również o tym, ze podjęcie działań w celu kształcenia ustawicznego przez wykonawców takich zawodów jak nauczyciel czy lekarz to konieczność, która pozwala im w prawidłowym wypełnianiu swoich obowiązków.

Rzeczywistość wokół nas stale się przeobraża. Im szybciej uczenie się przez całe życie stanie się dla nas nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem tym lepiej. Warto uczyć się języków obcych, obsługi programów komputerowych, szybkiej nauki, rozwijać swoje pasje, gdyż to przynosi w bliższej lub dalszej perspektywie czasu znaczące korzyści.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika