Świat zachwycił się ekologią. Bycie biofriendly jest modne, zdrowe i potrzebne. Coraz więcej osób decyduje się na kupowanie produktów opatrzonych etykietą BIO. I nie dotyczy to tylko ekologicznych produktów spożywczych, kawy fairtrade czy pieczywa pochodzącego z ekopiekarni. Aby być biofriendly warto jest również korzystać z szerokiej oferty ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Myślisz, że przez swoją niszowość są one bardzo drogie i niedostępne dla większości osób? Jesteś w błędzie. Możesz skorzystać z możliwości jakie daje internet. Nawet jeśli niektóre serie sprzedawanych w e-sklepach kosmetyków zaliczyć możemy do ekskluzywnych, istnieje wiele możliwości dokonania zakupów po znacznie niższych cenach. W internecie możemy odnaleźć wiele wyprzedaży, obniżek cen czy promocji. Warto z nich korzystać, napotkać możemy bowiem promocje sięgające 70% ceny regularnej!

Decydując się na dokonanie zakupów kosmetyków ekologicznych na samym początku musimy upewnić się, że rzeczywiście zaliczają się one do takiej grupy produktów. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele podróbek, posiadających w sobie znaczne ilości chemii niedopuszczalnej w eko€“ kosmetykach. Na samym początku musimy więc zapoznać się dokładnie ze składem. Powinny one składać się w minimum 95% ze składników roślinnych oraz minerałów spełniających normy ISO 9235. Składniki dopuszczane do produkcji ekologicznych kosmetyków to rozpuszczalniki pochodzenia naturalnego, takie jak woda, alkohol etylowy oraz gliceryna pochodzenia roślinnego. W składzie mogą się również znaleźć oleje, estry, woski, lecytyny, lanolina, polisacharydy oraz lipoproteiny i proteiny.

Czarna lista składników, zabronionych w kosmetykach naturalnych, otwierana jest przez substancje pochodzące z ropy naftowej (olej parafinowy, wazelinę, parafinę, cerezynę). Zaliczają się tu również silikony, emulgatory PEG, glikol i jego pochodne, syntetyczne barwniki i substancje modyfikowane genetycznie, czy naświetlane promieniami gamma, elementy pochodzenia zwierzęcego (za wyjątkiem pochodzących z ekologicznych ferm miodu, mleka, lanoliny i wosku pszczelego), pochodne syntetycznych kwasów i alkoholi tłuszczowych oraz konserwanty inne niż naturalne (parabeny, fenoksyetanol). Dopuszczalne są natomiast kwasy benzoesowe, sorbowe, propinowe.

Eko kosmetyki to zarazem najczęściej kosmetyki wegańskie. Niedopuszczalne jest używanie w nich jakichkolwiek substancji pochodzenia zwierzęcego. Produkuje się je bez użycia substancji, które pochodziłyby z ciał martwych zwierząt, z jaj czy ryb (kawior), ale też chociażby z mleka czy wyrobów pszczelich. Kosmetykami wegetariańskimi są wszystkie te, które w swoim składzie mają dozwolone substancje podchodzenia zwierzęcego. Aby kosmetyk był ekologiczny musi na opakowaniu (bądź w przypadku internetu – również w opisie) posiadać informacje o certyfikacie lub certyfikatach przyznawanych przez ekologiczne organizacje. Wyposażeni w taką wiedzę możemy zabrać się za wyszukiwanie w sieci wyprzedaży, promocji i obniżek, które sprawią, że eko zakupy staną się atrakcyjną alternatywą dla mniej zdrowych, typowych kosmetyków.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika