Wciągarka służy do podnoszenia, przenoszenia oraz przeciągania towarów w pionie i poziomie. Jest to rodzaj urządzeń dźwignicowych, które z kolei należą do grupy urządzeń transportu bliskiego.

Może być to urządzenie stuprocentowo praktyczne właśnie tam, gdzie pracownik nie radzi sobie z podnoszeniem nadmiernie wielkich towarów. Jej stosowanie pomniejsza do minimum pracę człowieka podczas czynności transportowo-przeładunkowych, i w konsekwencji podwyższa produktywność pracy na obszarach produkcyjnych, serwisowych i montażowych, ale także wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa a oprócz tego wygodę produkcji. Dlaczego? Wciągarka podlega koniecznej konserwacji poprzez uprawnionych konserwatorów, a także prawie w każdym przypadku podlega kontroli jak i badaniu technicznemu poprzez UDT podczas dopuszczenia do używania a także eksploatacji. Poza tym wciągniki powinny posiadać należyte dokumenty i certyfikaty, które potwierdzają zgodność ich zrobienia z obowiązującymi ustawami i normami. Tak więc użytkowanie takiego sprzętu na pewno nie grozi poważnymi wypadkami, zaś równocześnie niebywale upraszcza i usprawnia pełnienie pracy.

Wciągarka zależnie od wykorzystywanego napędu może być ręczna albo elektryczna. Pierwszą stosuje się w zamiarze przemieszczania lżejszych ładunków na małe obszary, za to drugi rodzaj, a więc elektryczna na ogół będzie element składowym okazałego sprzętu dźwignicowego na przykład żurawia stacjonarnego, surowicy albo wciągarki bramowej. Jednakże możemy także sklasyfikować to urządzenia na: linową ale i łańcuchową.Elektryczna wciągnika linowa okazuje się doskonałym wyjściem podczas przeładunku. Osiągalne w sklepach sprzęty takiego typu produkowane mogą być w wersjach stacjonarnych, a więc pozbawione okazji przemieszczania, jak i w wariantach z wózkiem jednym, jaki przemieszcza się po torze jezdnym.

Natomiast elektryczna wciągarka łańcuchowa może zostać zamontowana jako urządzenie stacjonarne lub jeżdżące po torze jezdnym. Jest także alternatywa zainstalowania jej na haku montażowym. Istnieją 2 opcje jej zasilania, czyli nurtem jedno- lub trójfazowym. Robi się także inny gatunek tych urządzeń, którym jest wciągarka o napędzie ręcznym, jaką stosuje się najczęściej w przeciąganiu, podnoszeniu jak i opuszczaniu ładunków. Jest to perfekcyjne rozwiązanie przy transporcie w następstwie montażu i remontu. Może być wykorzystywana do przemieszczania ładunków tak samo pionowo, jak i poziomo. Podnoszenie jak i opuszczanie we wciągnikach łańcuchowych odbywa się za sprawą przeciąganego łańcucha lub dźwigni z ergonomiczną rączką.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.