winoipotrawyNie od dziś wiadomo, że tak bogaty trunek, jakim jest wino w cudowny sposób podkreśla smak naszych potraw. Jednak sztuka odpowiedniego łączenia trunków z daniami opiera się przede wszystkim na doświadczeniu i fachowej wiedzy. Jeśli dopiero stawiamy w tej dziedzinie pierwsze kroki, to lepiej trzymajmy się kilku sprawdzonych reguł.

By połączyć wino oraz potrawę w niemal idealną całość, musimy zacząć od zapoznania się z charakterystyką smakową i zapachową tak wina, jak i dania, mając na uwadze ich wzajemne oddziaływanie. Słone potrawy neutralizują bowiem kwasowość win (sól podkreśla też słodycz trunku), a dania z nutką goryczy potęgują gorzki posmak wina. Kwaśne dania zwykle łagodzą wytrawność trunku (wina o wyraźnej kwasowości powinny występować w towarzystwie sutych potraw), z kolei słodkie spowodują, że wino wyda się nam mniej owocowe, za to bardziej wytrawne (mocniej odczujemy także jego kwasowość).

Potrawy lekkie i delikatne powinny być wspierane przez równie subtelne trunki, dania o umiarkowanie intensywnym posmaku tworzą wspaniały duet z trunkami o średniej intensywności aromatu i smaku, a wina o mocnym bukiecie należy podawać z potrawami o zdecydowanym charakterze. Przypominamy też, że:

– wina wytrawne – białe i różowe świetnie podkreślają smak owoców morza, ryb, serów czy białego mięsa,
– lekkie czerwone wina (oraz te białe) serwuje się także przed posiłkiem (w charakterze aperitifu),
– owocowe wina czerwone nadają się do wędlin oraz czerwonych mięs,
wina wytrawne idealnie pasują do potraw z czerwonego mięsa (np. dziczyzny), grzybów, a także serów o intensywnym smaku,
– wina słodkie zazwyczaj towarzyszą deserom, chociaż wina białe słodkie i półsłodkie podaje się też do niektórych dań z ryb, a słodkie czerwone do ostrych serów,
– wina musujące podaje się w zasadzie do wszystkich potraw.

Warto też wiedzieć, że istnieją dania, do których bardzo trudno jest dobrać odpowiednie wino. Chodzi np. o karczochy, szpinak, jajka czy potrawy z kuchni azjatyckiej (jak np. sushi). Natomiast tak zwana zasada kontrastu polega na odszukaniu w winie cechy, której brak danej potrawie, dzięki czemu możemy ją wzbogacić. Jednakże trzeba przyznać, że umiejętność ta wymaga praktyki (dlatego niektórzy uważają, że najlepszym winem jest po prostu to, które najbardziej nam smakuje). Pamiętajmy też, że jeżeli sos przyrządziliśmy na bazie danego wina, to najczęściej to samo wino powinniśmy podać do stołu, a gdy z kolei serwujemy danie z kuchni regionalnej, to dobrze jest dobrać trunek z tego samego winiarskiego regionu. Jeśli palimy lub jesteśmy amatorami takich używek, jak np. mocna kawa, to aranżowanie winno-kulinarnych mariaży może być dla nas nie lada wyzwaniem, ponieważ trudniej nam będzie wyczuć smakowe subtelności wina (nikotyna znieczula kubki smakowe).

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika