O doborze  odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach zarówno mieszkalnych jak i tych sklepowych powiedziano już chyba wszystko, natomiast bardzo mało jest informacji o tak ważnym aspekcie jakim jest oświetlenie przedmiotów dekoracyjnych.

Najczęściej światło dekoracyjne montuje się w przypadku obrazów. Dzisiejszy rynek oferuje nam szeroki wybór asortymentu oświetleniowego przeznaczonego stricte do podświetlania dekoracji. Instalując lampy tego typu warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników takich jak na przykład  czy dają one światło jednolite, a także czy nie tworzą przypadkiem odblasków.  Wiele zależy od miejsca  montażu dlatego poleca się instalacje znajdujące się na szynie, ponieważ istnienie wtedy możliwości regulacji, i można skorygować strumień światła tak aby uniknąć zbędnych cieni. Niektóre sklepy z oświetleniem oferują gotowe już lampy które przeznaczone są specjalnie do oświetlania obrazów.  Zazwyczaj oświetlenie punktowe montowane jest bezpośrednio pod obrazem lub nad nim w suficie, jednak najnowszym trendem jest oświetlenie wychodzące z podłogi. Jest to zdecydowanie najefektowniejsze, ale  trzeba przygotować się na wyższe koszty.

Inaczej niż obrazy oświetla się tkaniny. W takim wypadku strumień światła nie będzie bezpośrednio skierowany na  element dekoracyjny a będzie go tylko „muskał”. Osiągnięty efekt powinien uwidaczniać nie tylko barwy lecz również faktury tkaniny. Małe przedmioty takie jak figurki, czy dzbanki które to przeważnie ustawiamy na półkach oświetlane są zazwyczaj lampami które są na stałe zamontowane w witrynach, jednak można troszkę namieszać w aranżacji dopinając dodatkowe lampki.

Jeśli już jesteśmy przy figurkach warto zatrzymać sie na chwile przy ich większych odpowiednikach. W tym przypadku lampy montuje się z kilku stron ponieważ  bardzo ważna jest gra cieni, sprawia ona że z przedmiotów wydobywana jest przestrzenność.  Jeśli rzeźba znajduje się blisko ściany pamiętajmy, aby wyodrębnić ją od tła i podkreślić jej niezależność. Nie warto jest montować samemu oświetlenia dla większych lub bardziej skomplikowanych  kolekcji, są od tego specjaliści którzy za opłatą wydobędą z niej całe piękno.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika