To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wie każdy. Od wieków ludzi łączy z tymi niesamowitymi zwierzakami nierozerwalna więź. Również w medycynie znany jest dobrze pozytywny wpływ psiego towarzystwa na nasze samopoczucie a nawet zdrowie. Dogoterapia jest szczególnie ceniona w rehabilitacji najmłodszych pacjentów.

Przyjemna terapia

Leczenie wcale nie musi kojarzyć się jedynie z tak nieprzyjemnym badaniem jak kolonoskopia Wrocław (oraz wiele innych miast w Polsce) to miejsce, gdzie dogoterapia jest bardzo popularna . Rehabilitacja z udziałem psa to sprytne połączenie ćwiczeń z zabawą, które idealnie sprawdza się w leczeniu dzieci. Celem tego typu terapii może być zarówno rozwój ruchowy pacjenta jak również emocjonalny, poznawczy i społeczny. Kontakt ze zwierzęciem wspaniale wpływa na kształtowanie pozytywnych emocji dziecka. Wzmacnia ponadto samoocenę i eliminuje agresję. Dogoterapia wykorzystywana jest w leczeniu tak poważnych chorób, jak mózgowe porażenie dziecięce, niedowład kończyn czy autyzm.

Lekarz na czterech łapach

Wśród psów pomagających ludziom w leczeniu spotykane są różne rasy. Do najczęściej spotykanych należą: Labrador Retriever, Nowofundland, GoldenRetriever oraz Berneński Pies Pasterski. Rasa jest jednak w tym wypadku mniej ważna. Istotne są predyspozycje psa do pracy z ludźmi oraz jego przeszkolenie. Musi być to przede wszystkim łagodne zwierzę lubiące kontakt z człowiekiem, akceptujące dotyk i zdolne zaufać swemu opiekunowi. Ponadto pies terapeuta musi być zdrowy i posiadać wszelkie niezbędne badania i szczepienia.

Terapia z udziałem psów przynosi znakomite efekty zarówno w przypadku dzieci jaki i osób starszych. Czasami sama obecność zwierzęcia ma dobroczynny wpływ na chorego. Pies terapeuta często potrafi być bardziej cierpliwy i oddany swemu pacjentowi niż nie jeden lekarz.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika