Istnieje kilka sposobów na zdobycie idealnej niani dla swojego malucha. Jedną z opcji stanowią samodzielne poszukiwania podejmowane przez rodziców. To na ich barkach leży obowiązek wyszukania kandydatek, wstępna selekcja na podstawie opisu, a w ostateczności – zaproszenie najlepiej rokujących pań na rozmowę o pracę. Jak powinna ona przebiegać, aby szybko i sprawnie móc zweryfikować wiedzę, nastawienie i umiejętności każdej niani?

Pierwszym krokiem, jaki podejmują rodzice szukający dobrej niani, powinno być zamieszczenie w sieci własnego ogłoszenia lub selekcja ofert już znalezionych według własnego klucza. Dla każdej rodziny ważne są inne cechy, najważniejsze jednak, aby zwrócić uwagę na doświadczenie, referencje, wykształcenie i posiadane umiejętności. Z setek ofert najlepiej jest wybrać do pięciu pań, które najlepiej spełniają oczekiwania.

Przyszłe nianie najlepiej zaprosić jest na rozmowę we własnym domu, gdy dziecko będzie obecne. Należy dyskretnie obserwować jak opiekunka odnosi się do malca, czy przywitała się z nim, jest zainteresowana i próbuje nawiązać kontakt. W trakcie całej rozmowy należy rejestrować to, czy dana pani dopytuje o szczegóły, wykazuje zainteresowanie dzieckiem i nowymi obowiązkami.
Rodzice powinni jeszcze przed rozmową przygotować sobie szereg pytań, które zostaną zadane kandydatce. Ważne jest, aby zostały one skonstruowane tak, by nie sugerować oczekiwanej odpowiedzi.

Pytać należy przede wszystkim o doświadczenie, styl pracy, preferowany sposób spędzania czasu z dzieckiem. Opiekunka powinna opowiedzieć wiele o swojej praktyce z dziećmi. W jakim wieku byli jej wychowankowie, ilu ich było i jakie problemy wychowawcze sprawiali. Rodzice powinni również dowiedzieć się jak niania radzi sobie z niesubordynacją dziecka, jakie są jej metody opanowania płaczu, złości, czy zdarza jej się odczuwanie niemocy wobec histerii.

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo malucha. Przyszli pracodawcy nie powinni wstydzić się wypytać o wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy. Zdrowie malucha to także sen, prawidłowy poziom aktywności i zdrowa dieta – o te szczegóły także możemy wypytać.

Odpowiednia kandydatka na nianię nie powinna bać się odpowiadać na wiele pytań, ponieważ są one powodowane troską o malucha. Sama powinna chcieć opowiedzieć jak najwięcej o sobie. Z jej stylu bycia i opowiadanych historii powinna kształtować osoba o spokojnym, troskliwym, dobrym i opiekuńczych charakterze. Musi być ona jednak na tyle silna i nieugięta, aby poradzić sobie z rozbrykanym maluchem.

Jeśli rodzice boją się zaufać obcej osobie i nie czują się na siłach, aby ocenić kandydatkę powinni udać się po pomoc do firm zajmujących się pośredniczeniem. Podmioty takie jak Baby and Care gwarantują nie tylko polecanie jedynie sprawdzonych i wartościowych kandydatów. Korzystając z ich usług mamy pewność legalnego zatrudnienia niani, co jest szczególnie ważne zarówno dla bezpieczeństwa niani, jak i komfortu rodziny.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika