Chwyty barowe to z pewnością postrach początkujących gitarzystów. Nazwa nie łączy się w żaden sposób z barem, ale z „barre”, czyli po polsku – poprzeczka. Wynika to z tego, że jednym z palców (zazwyczaj wskazującym) przyciskamy kilka strun w tym samym czasie, niczym właśnie poprzeczka.

W tym zwięzłym wpisie zaprezentuję Ci w jaki sposób opanować je w stosunkowo krótkim czasie i ominąć bardzo popularne błędy, które drastycznie zmniejszają Twoją szansę powodzenia.

Czy jest sposób na akordy barowe?

Dobrze, w takim razie w jaki sposób szybko nauczyć się chwytów barowych? Zaczniemy od akordu durowego – F dur. Z pewnością znasz ten schemat – palec wskazujący przyciska wszystkie struny na pierwszym progu. Palec środkowy drugi próg trzeciej struny. Serdeczny trzeci próg czwartej struny, a mały – trzeci próg piątej struny.

Spróbuj teraz złapać ten akord samemu. Myślę, że teraz zauważasz, dlaczego chwyty barowe sprawiają problem gitarzystom…

Na pocieszenie dodam, że chwycić ten schemat jest najtrudniej właśnie na pierwszym progu. Przesuń teraz całą rękę i złap ten sam układ palców, ale na piątym progu.

Tutaj napięcie strun jest znacznie mniejsze i wystarczy przycisnąć je z mniejszą siłą. Dodam, że jest to akord A dur, ale to teraz bez znaczenia.

Tak więc pierwszym ułatwieniem jest zaczęcie w wyższej części gryfu – gdy zacznie Ci wychodzić na piątym progu to zejdź na czwarty itp. Aż dojdziesz do pierwszego.

Druga pomocna rada – wystawanie palca

To była pierwsza rada. Teraz dodam Ci kolejną. Niech palec wskazujący – czyli ten, który robi poprzeczkę, trochę wystaje ponad gryf.

Dokładne ułożenie palca jest zależne od Twojej budowy, dlatego nie mogę podać ile milimetrów czy centymetrów ma wystawać. Powinieneś to we własnym zakresie popróbować – graj ten akord i ustawiaj w różnych miejscach poprzeczkę (raz wyżej, raz niżej) i zobacz, gdzie jest te optymalne miejsce.

To jest bardzo ważna rada i nieczęsto się ją słyszy. Tak więc poeksperymentuj teraz z ustawieniem palca wskazującego, a chwyty barowe staną się znacznie łatwiejsze.

Trzecia pomocna rada – kąt ustawienia poprzeczki

Znasz już dwie poprzednie rady – granie chwytu wyżej na gryfie oraz szukanie właściwego ustawienia palca wskazującego. To już da Ci znacznie lepsze efekty, ale pokażę jeszcze trzeci sposób na chwyty barowe.

Palec wskazujący nie może leżeć poziomo, płasko na gryfie. Spodnia część palca jest najbardziej miękka i przez to potrzebujesz użyć najwięcej siły, aby docisnąć struny. Dlatego kładź poprzeczkę pod kątem – tutaj znowu musisz znaleźć ustawienie odpowiednie dla Ciebie, ale gwarantuję Ci, że to również sprawi, że chwyty barowe będą łatwiejsze.

To tyle, jeśli chodzi o akordy gitarowe z poprzeczką. Mam nadzieję, że zastosujesz to i akordy barowe staną się niedługo dla Ciebie proste.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.