Obecne opakowania kartonowe spełniają coraz więcej funkcji. Podstawowym ich zadaniem jest ochrona zapakowanego w nim artykułu. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciężkich elementów. Dlatego bezbłędnie dostosowana wielkość opakowania, jego konstrukcja, kształt i surowce, z których są one skonstruowane są kluczowe w zapewnieniu tej funkcjonalności. Na te wszystkie elementy należy zwracać uwagę w fazie tworzenia opakowania kartonowego.

Firmy poligraficzne usiłują jak najlepiej wywiązać ze swojego zadania poprzez zagwarantowanie wysokiej, jakości druku, konstrukcji z zachowaniem wszystkich ich funkcjonalności. W następnym etapie trafiają one na linie produkcyjne w celu zapakowania w nie produktów przekazanych do sprzedaży i dalej trafiają one na półki gdzie swoim designem, przyciągają uwagę konsumentów, by po wypakowaniu produktu w najlepszym wypadku trafić do łańcucha recyklingu.

Tak więc twórcy i dystrybutorzy powinni współpracować z wyspecjalizowanymi firmami poligraficznymi, które zapewnią odpowiednio dużą jakość druku. Naturalnie połączone to jest z dysponowaniem odpowiednich maszyn drukujących, certyfikatów oraz procedur kontroli jakości. Prócz aspektów estetycznych i parametrów technicznych kartonika dla każdego producenta znacząca jest cena, która w tym przypadku w olbrzymim stopniu zależy od ilości.

Następnym etapem optymalizacji kosztów jest dobór maszyny. Przy niewielkich nakładach (200 do 1000 szt.) szczególnie ekonomiczne jest drukowanie na maszynach mało i średnio formatowych. Ma to istotny wpływ na zmniejszenie zużycia surowca w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanych opakowań. Innym istotnym czynnikiem umożliwiającym optymalizacje wydatków drukowania jest właściwe rozmieszczenie elementów na arkuszu i taki wybór formatu, aby odpad technologiczny był minimalny.

Nie bez znaczenia na cenę opakowania tekturowego jest również umiejętność optymalizacji wszystkich procesów produkcyjnych. Zaczynając od druku, grupowanie zleceń z tymi samymi szatami graficznymi umożliwia na znaczne skrócenie czasu narządu maszyny oraz oszczędności surowca. W kolejnych procesach ( sztancowanie i klejenie) grupowanie według konstrukcji dopuszcza na efektywne wykorzystanie tych maszyn. Dzięki temu unikamy częstych przezbrojeń i niepożądanych przestojów technologicznych. Z reguły zakupowcy zwracają uwagę wyłącznie na cenę opakowania nie zastanawiając się nad jego możliwościami i funkcjami. Te parę zagadnień pokazuje, jak istotnym jest kompetentny partner, który zna specyfikę branży, umiejący zaoferować odpowiednie rozwiązania, krótkie terminy realizacji i do tego w dobrej cenie rynkowej. W całym procesie życia pudełko zaobserwować można pare różnych podejść, w zależności od etapu.

Dlatego w kształtowaniu ceny opakowań istotna jest odpowiednia optymalizacja procesów. Największym elementem cenotwórczym jest materiał, w owym przypadku różnego rodzaje tektury faliste oraz lite. Różnią się one cechami, jakością i oczywiście ceną. Aby uzyskać odpowiednią do potrzeb cenę istotny jest stosowny wybór typu surowca jego gramatura, sztywność i kolor.

Wypełnia ona równocześnie bardzo istotą rolę w procesie produkcyjnym. Ma to przeważnie szczególne znaczenie w automatycznym procesie konfekcjonowania. Źle dobrany surowiec bądź kształt mogą mieć duży wpływ na wydajność, co z reguły przekłada się na powiększenie kosztów produkcji. Na ten parametr zwraca uwagę coraz więcej konsumentów mających w swoich centrach logistycznych zautomatyzowane komisjonowanie dystrybucji części.

Producent opakowania kartonowego sprzedawca stawia bardzo spory nacisk na atrakcyjność grafiki i wysoką rozpoznawalność marki. W otoczeniu porównywalnych technicznie przedmiotów z reguły czynnikiem zaważającym o nabyciu jest czynnik estetyczny. Wybór kolorów, a w szczególności ich powtarzalność mają znaczenie na jego design na regałach sklepowych.

Oprócz funkcji zabezpieczającej znaczącym parametrem konstrukcji kartonowego pudełka, o którym powinno się pamiętać jest jego sztywność. Ta właściwość jest ważna podczas składowania i transportu produktów na rynek. Właściwie dobrane opakowanie pozwala optymalizować ceny transportu chociażby poprzez opakowanie znacznie większej ilości produktów na palecie i w ten sposób zredukowanie jednostkowych kosztów dystrybucji.

W większości na rynku tektur występuje trochę typów formatów. Dopiero przy większych nakładach możliwe jest zamówienie formatu na żądany wymiar. Pracując na formatach standardowych odpad może sięgać 50% lub więcej w zależności od konstrukcji i układu opakowania. Zatem w produkcji mało i średnio seryjnej istotnym jest posiadanie dostawcy surowca, który zrealizuje zlecenie każdego formatu w umownej ilości, co pozwoli obniżyć zużycie tektury o ok. 20%.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.