Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego wraz z upływem czasu Twoja perfuma zmienia swoje zapachy? Dlaczego ta sama perfuma może emituje różne zapachy. Odpowiedź leży w opisie każdej, typowej perfumy. Właściwie wszystkie perfumy, niezależnie od rodzaju zapachu jak i marki, składają się z trzech różnych zestawów składników.

Składniki te różnią się w swoim czasie odparowywania. Te trzy składniki są nazywane nutami. Cząsteczkę o najkrótszym czasie odparowania nazywamy Nutą Głowy. Następną, której okres odparowania trwa nieco dłużej nazywamy Nutą Serca. Trzecia to Nuta Bazy i jej czas odparowania jest najdłuższy. Wszystkie te trzy nuty mają bardzo ważne znaczenie i nie można stworzyć perfekcyjnej, idealnie pachnącej perfumy bez odpowiedniego i wyważonego połączenia tych trzech nut zapachowych.

  • Nuta Głowy

To zapach, który jest odczuwalny zaraz po zaaplikowaniu perfumy. Dzieje się tak, ponieważ nuta głowy zbudowana jest z bardzo małych i lekkich cząsteczek, które wyparowują najszybciej jak tylko wyeksponuje się je do atmosfery. Świeżość, ostrość i asertywność to słowa, które najlepiej opisują tę nutę. Do wykreowania nuty głowy najczęściej używane są aromaty imbiru i owoców cytrusowych. Związki te są bardzo lotne i stają się wyczuwalne w chwili ulotnienia się do atmosfery. Nuta Głowy tworzy pierwsze wrażenie perfum. Ludzie mają tendencje do podjęcia decyzji o zakupie danej perfumy lub w oparciu o tę właśnie nutę. To sprawia, że nuta głowy jest bardzo ważna a być może najważniejsza z biznesowego punktu widzenia. Zazwyczaj nuta głowy jest wyczuwalna przez około 10 minut.

  • Nuta Serca

Nutę serca tworzą cząsteczki których czas parowania jest stosunkowo dłuższy i pojawia się wtedy gdy zanika intensywność nuty głowy. Zapach z tej klasy nut odparowuje od dwóch minut do godziny od aplikacji perfumy. Tak więc jest to drugi, wyczuwany zapach. Zapachy z tej klasy nut są bogato aromatyczne, wyraziste, ciepłe i łagodne. Typowymi przedstawicielami nuty serca są zapachy lawendy, płatków róż czy magnolii. Nuta serca tworzy główną część aromatu. Pozostaje aktywna przez około pół godziny. Jej inną funkcją jest maskowanie początkowo nieprzyjemnego zapachu nuty głowy, który oczywiście z upływem czasu staje się dużo bardziej przyjemna.

  • Nuta Bazy

To trzeci i ostatni wyczuwalny zapach. Pojawia się natychmiast po odparowaniu nuty serca, czyli od około pół godziny do godziny od aplikacji perfumy. Jak już wspomniano wcześniej ma najdłuższy czas odparowania. Związki chemiczne w nucie bazy działają jako utrwalacz nut głowy i serca. „Bogaty” i Głęboki” to najczęściej używane terminy do opisania aromatu nuty bazy. Najpopularniejszym przedstawicielem nuty bazy jest piżmo. Kombinacja nuty bazy i nuty serca decyduje o głównym aromacie perfumy. Z tej właśnie kombinacji zapach bierze swój początek. Aromat nut głowy i serca wpływają na aromat nuty bazy i vice versa. Zadaniem profesjonalnego perfumiarza jest wykreować perfekcyjne połączenie tych wszystkich trzech nut w perfumie. Nazywanie różnych klas zapachów w perfumie nutami zapachowymi zainspirowane jest muzyczną metaforą. I podobnie jak w muzyce, pojedyncze nuty odpowiednio połączone tworzą piękny i harmonijny akord zapachu.

O autorze

Na co dzień pracuję w branży Moda i Uroda. Zajmuję się importem oraz sprzedażą zarówno hurtową jak i detaliczną biżuterii srebrnej. W swojej ofercie posiadamy również torebki i portfele skórzane firmy Paters oraz bogatą ofertę perfum i kosmetyków renomowanych firm. W 2011 roku uruchomiliśmy nasz pierwszy sklep internetowy http://www.silver-fashion.pl, zdobywając kolejne doświadczenie i rozszerzając obszar działania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika