Żyjemy w czasach, w których troska o zdrowie, dobrą kondycję i stan ducha człowieka jest priorytetem. Wygodę i komfort życia stawiamy jednak ponad rozsądek – kosztem środowiska. To właśnie przez spaliny, nadmierną produkcję energii i śmieci mamy problemy ze zmieniającym się klimatem i rosnącym zanieczyszczeniem środowiska. Obecnie Unia Europejska stara się wprowadzać przepisy mające na celu poprawę sytuacji. Na państwa przekraczające normy nakładane są kary i wprowadza się coraz więcej rozporządzeń. Ostatnie, bardzo głośne  i wzbudzające wiele wątpliwości dotyczyło wycofania zwykłych żarówek tak zwanych baniek o dużej i średniej mocy.

Największym problemem jest jednak świadomość ludności, która nie dba o podstawowe sprawy takie jak recycling. Sortowanie odpadów jest jednak często bezsensowne. Wszystkie worki trafiają w końcu i tak do jednej śmieciarki. Jednak możemy robiąc niewiele  – zrobić wiele dla środowiska. Chodzi głównie o recycling odpadów elektronicznych i niebezpiecznych. Wyrzucanie zużytych baterii jest niezwykle toksyczne. Podobnie dzieje się również ze zużytym sprzętem elektrycznym. Niewiele myśląc zużyte sprzęty takie jak  pralki Bosch czy zmywarki do zabudowy Siemens wyrzucamy na śmietnik – w najlepszym wypadku. Naganne są przypadki pozbywania się takiego złomu w lasach. Zmywarki Bosch czy lodówki do zabudowy kwitnące w lasach to nadal częsty widok.

Musimy mieć świadomość, że kupując w sklepie na przykład ekspresy ciśnieniowe De Longhi czy większe gabarytowo sprzęty jak zmywarki do zabudowy i zmywarki Siemens mamy prawo zwrócić je do sklepu, w którym zostały zakupione – a sklep ma obowiązek je przyjąć. Problemem okazuje się jednak lenistwo. Dostarczenie sprzętu do sklepu wydaje się nam często nad wyraz kłopotliwe. Podobnie dzieje się w przypadku zużytych tonerów i innych tego typu elementów. Wielu przedsiębiorców ma obowiązek oddawania zużytych sprzętów do recyclingu. To powinno być powszechne – podobnie jak jest już dziś funkcjonowanie spalarni odpadów medycznych.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.