Wielokrotnie słyszymy, że najtańsze OC jest najlepsze. No dobrze, ale dlaczego tak jest? Wszak przyzwyczailiśmy się do tego, że jakość produktu zazwyczaj jest wprost proporcjonalna do jego ceny. Może i tak, ale ta prawidłowość bynajmniej nie dotyczy polis odpowiedzialności cywilnej. Dzisiaj postaramy się przekonać ostatnich niedowiarków o słuszności najtańszego OC.

Powodów, dla których kierowca powinien szukać możliwie najtańszej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, znaleźliśmy pięć:

1. Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest regulowane ustawą. W praktyce oznacza to, że jego zakres w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest identyczny. Fakt faktem, czasem ubezpieczyciele oferują pewne dodatkowe polisy gratis do OC (zazwyczaj jest to Zielona Karta, która działa identycznie, jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w krajach zrzeszonych porozumieniem – uznającym ten dokument – a nienależącym do Unii Europejskiej. W całej UE wystarczy polska umowa).

2. Nie tylko zakres, ale i suma gwarancyjna ubezpieczenia (czyli kwota, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie) jest wszędzie identyczna. Po 11 czerwca br. wynosi ona odpowiednio 5 milionów euro przy szkodach na osobie i 1 milion euro w przypadku szkód majątkowych. Tak wysoka odpowiedzialność towarzystw ubezpieczeniowych faktycznie eliminuje sytuację, gdy ubezpieczony musiałby pokrywać część odszkodowania z własnej kieszeni.

3. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Skoro więc musisz koniecznie kupić produkt, który wszędzie jest identyczny, to najlepiej kupić go po jak najniższych kosztach, prawda?

4. Znalezienie najtańszego OC okazuje się sprawą niezwykle prostą. Czego potrzeba? Właściwie kilku minut czasu oraz dostępu do internetu, aby skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC. Tylko on może faktycznie wskazać, gdzie dany kierowca znajdzie najtańszą dla siebie ofertę. Tylko uwaga! Zważywszy na wielość porównywarek, które pojawiły się w sieci, skorzystać należy z takiej, która ma możliwie najwięcej towarzystw ubezpieczeniowych w ofercie i oferuje obliczanie składki na podstawie aktualnych taryfikatorów. Każda aktualna promocja może znacząco wpłynąć na wysokość składki.

5. Może to okrutne, ale nie Ty będziesz dochodził odszkodowania z tytułu polisy OC, ale osoba przez Ciebie poszkodowana. Jeśli więc z jakiś powodów towarzystwo ubezpieczeniowe będzie się wstrzymywać z wypłatą odszkodowania, to akurat nie będzie już Twój problem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika