Właściwie każdy restaurator zdaje sobie sprawę z tego, że otworzenie jak i prowadzenie restauracji to trudne zadanie. Nie starczy tylko znaleźć użyteczne miejsce, kupić sprzęty, naczynia, zmywarki, wózki kelnerskie itp. i zwyczajnie otworzyć kuchnię. Budynek winien realizować bezlik norm, bez których w świetle prawa nie mógłby działać. Dotyka to nie tylko produkowanej żywności, lecz też: stanu technicznego budynków, w których odbywa się produkcja czy obrót środkami spożywczymi oraz ich zainstalowania; randze wody , która będzie przeznaczona do celów spożywczych i gospodarczych; gromadzenia jak i przechowywania odpadów z produkcji jedzenia; narzędzi, urządzeń i wyposażenia lokalu; pracowników przy miejscu pracy i obrocie żywnością.

O tym, że wymagania mogą okazać się raczej koszmarne świadczą normy dotyczące pomieszczeń, w których obiekt się znajduje. Otóż, jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ściany jak i sufity każdych pokoi muszą być w jasnych barwach, nienasiąkliwe, niepylące, z gładką powierzchnią, łatwo zmywalne, pozbawione uszkodzeń jak i szczelin. Dolna część ścian korytarza aż do wysokości półtora m od posadzki powinna być zmywalna. Narożniki ścian w ciągu komunikacyjnym należy uchronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. elewacje w kuchni, obieralni warzyw wyłożone muszą być glazurą aż do wysokości 2 m, natomiast w pomieszczeniach do mycia naczyń glazura winna sięgać aż do sufitu. Zalecane jest wykonanie zaokrąglonych połączeń ścian ale jednocześnie ścian razem z podłogą. Podłogi muszą być zrobione z materiałów trwałych, gładkich, zmywalnych nienasiąkliwych, nieśliskich, odpornych na ścieranie, uderzenia mechaniczne, pozbawione uszkodzeń powierzchniowych. Za to drzwi i futryny zewnętrzne od zaplecza muszą być metalowe, szczelne, za to drzwi wewnętrzne o powierzchni gładkiej, odpowiednie do zmywania wodą. Okna muszą mieć konstrukcję, która umożliwia bezproblemowe ich mycie, montaż siatek ochronnych przed insektami, wietrzenie przez uchylenie skrzydła i bezproblemowe do otwierania z poziomu posadzki. Jeśli te warunki nie przestraszyły przyszłego posiadacza lokalu, można iść dalej, czyli do narzędzi a ponadto sprzętów. Zmywarki, stoły, wózki kelnerskie itp., więc wszelakie maszyny jak i produkty mające styczność ze środkami spożywczymi muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Materiały robotnicze urządzeń, blaty stołów, lady muszą być w solidnym stanie technicznym, wolne od uszkodzeń, pęknięć ale też zarysowań. Towar pomocniczy oraz naczynia gastronomiczne, deski, widelce, szczypce, tace, a i również wózki kelnerskie itp. muszą być wydzielone dla pojedynczych asortymentów wyrobów spożywczych i pozbawione uszkodzeń.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.