Fotografia podwodnaWszyscy nurkujący i to niezależnie od tego jak często nurkują uważają, że podwodny świat jest niesamowity i chętnie chcieliby go uwiecznić. Przeszkodą bywa jednak fakt, że ich sprzęt fotograficzny nie jest przystosowany do robienia zdjęć pod wodą. Jednak dzięki specjalnej obudowie można robić zdjęcia i kręcić filmy i potem oglądać dokładnie to, co udało nam się uchwycić podczas nurkowania.

Dostępne na rynku obudowy różnią się od siebie wieloma parametrami. Między innymi chodzi o materiały, które są mniej lub bardziej sprzyjające wykonywaniu precyzyjnych zdjęć i odporne na korodowanie wynikające z przebywania w wodzie. Ważne jest także to, na jaką głębokość można zanurzyć się z aparatem. Są obudowy, których można używać do 10 metrów, ale są też takie, z którymi można schodzić na głębokość 60 metrów. Jeśli chodzi o cenę, to z pewnością najdroższe są obudowy do lustrzanek, które sięgają nawet 10 tysięcy złotych. Tańsze są obudowy na kompakty. Także kupując obudowę do kamery cyfrowej należy sprawdzić, czy będzie ona kompatybilna z posiadanych przez nas modelem. Obudowa może być wykonana na przykład z tworzywa ABS lub tworzywa poliwęglanowego.

Oczywiście bardzo ważna jest szczelność, jaką musi wykazać się każda obudowa. Jest ona zapewniana poprzez specjalnie zaprojektowane klamry oraz o-ringi na klawiszach. Jednak mimo zapewniania szczelności obudowa nie utrudnia kontrolowania żadnych funkcji aparatu czy kamery. Z powodzeniem można regulować zoom i ustawiać lampę błyskową.

Oczywiste jest, że innej obudowy podwodnej potrzebuje amator wybierający się raz w roku na wakacje, a innej profesjonalny nurek zarażony pasją fotografii podwodnej. Warto więc dobrać odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb. Poza tym bardzo ważne jest to, w jaki sposób z tym sprzętem będziemy postępować. Koniecznie zapoznajmy się z tym, na jaką maksymalną głębokość będziemy mogli schodzić z wyposażonym w obudowę sprzętem. Nie przekraczajmy tej głębokości, gdyż po jej przejściu mogą wystąpić problemy ze szczelnością. Poza tym także pod innymi aspektami należy odpowiednio traktować obudowę. Chodzi przede wszystkim o to, aby żadna kropelka wody i żadne ziarenko piasku nie przedostało się z obudowy do aparatu, który jest przecież urządzeniem bardzo czułym i ekstremalnie wrażliwym na uszkodzenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelkę o-ring, którą należy wyjmować specjalnie przeznaczonym do tego celu urządzeniem oraz konserwować odpowiednim smarem. Posmarowana uszczelka nie będzie się odkształcać czy ulegać niszczeniu. Oczywiście nie chodzi o grube posmarowanie, a tylko takie, które pozwoli zachować o-ring swoje właściwości. Dzięki takiemu postępowaniu nie zaskoczy nas nieszczelność obudowy, która mogłaby być skutkiem naszego nieprawidłowego traktowania tego przedmiotu.

Jeśli nurkowanie stało się hobby i nie jest Ci obca fotografia podwodna to warto zainwestować w obudowę podwodną kompatybilną ze swoim aparatem. Dzięki temu będziemy mogli robić wspaniałe zdjęcia podwodnej fauny i flory, a nie zostawiać aparat na brzegu. Aparatem osłoniętym obudową można także robić zdjęcia osobom bawiącym się w wodzie lub uprawiającym sporty wodne.

Tak więc obok zakupu odpowiedniego sprzętu do nurkowania warto zakupić także obudowę na aparat fotograficzny lub kamerę i uwieczniać to, co w podwodnym świecie zachwyciło nas najbardziej.

 

O autorze

Moje zainteresowania to sport i podróże a także gotowanie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika