Kod QR – dwuwymiarowy, kwadratowy kod kreskowy, w którym nośnikiem danych są jasne i ciemne moduły, z wykorzystaniem których można zakodować dowolny znak. Dzięki korekcji błędów kod QR może być odczytany nawet wówczas, jeśli fragment kodu został zniszczony lub jest nieczytelny.
Skorzystanie z kodu QR jest niezwykle proste, wystarczy mieć smartfon lub tablet z odpowiednią aplikacją, zeskanować wybrany kod i z wykorzystaniem jednego przycisku odszyfrować jego zawartość.

Najpopularniejsze formaty kodów QR:

  • Adres internetowy: Kody QR w gazetach i reklamach najczęściej zawierają adresy stron internetowych, dzięki czemu użytkownik bez problemu może otworzyć stronę www, na której znajdują się informacje o reklamowanym czy opisywanym produkcie.
  • Dane kontaktowe: Dużą popularnością cieszą również kody z danymi kontaktowymi, które mogą przedstawiać łatwą po przeniesienia do telefonu wizytówkę.
  • Pozycja geograficzna: w kodzie QR można również zapisać geolokalizację – mapę konkretnej lokalizacji (na przykład hotelu czy atrakcji turystycznej).
  • Tekst: zeskanowanie kodu pozwala wyświetlić specjalnie przygotowany kupon promocyjny lub rabatowy, bilet wstępu czy krótki wiersz.
  • Wydarzenie: Kod QR może przechowywać tytuł, datę i dodatkowe dane na temat wydarzenia, a po zeskanowaniu czytnik kodów automatycznie doda imprezę do kalendarza w telefonie.
  • E-mail: Kod QR czasami zawierać zawiadomienie e-mail (gotową słowa zaś adres odbiorcy).  Zamiast ręcznie wysyłać wiadomość użytkownik może zeskanować kod, zatwierdzić jej wysłanie zaś wziąć w ten sposób udział w przykład w konkursie.

Gdzie wykonać kod QR?

Realizowanie kodów QR są piekielnie proste.  Niezbędny jest tylko odpowiedni generator, który bez problemu można znaleźć w internecie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika