kompresorZagłębiając się w tajniki modelarstwa stwierdzamy w pewnym momencie, że malowanie modeli pędzlem, nie pozwala na uzyskanie efektów zbliżonych do wyglądu oryginału. Wtedy przychodzi moment, aby sięgnąć po aerograf. Natychmiast nasuwa się dylemat: czym go napędzać? W sklepach modelarskich dostępne są butle z gazem pędnym do aerografów, ale starczają na krótko i są nieekonomiczne. Możemy również kupić kompresor, ale jest to wydatek rzędu 300-400zł. Jest również inne rozwiązanie, przy odrobinie wkładu naszej pracy możemy wykonać kompresor samodzielnie. Do tego celu będą nam potrzebne następujące rzeczy: sprężarka ze starej lodówki wraz z układem elektrycznym, reduktor ciśnienia wraz z odwadniaczem i manometrem, włącznik ciśnieniowy LCA-2, stara gaśnica jako zbiornik wyrównawczy, manometr, wężyk igielitowy zbrojony, obejmy ślimakowe, trójniki, filtr paliwa, deska do montażu.

Zaczynamy od zamocowania na desce sprężarki, gaśnicy, reduktora oraz włącznika ciśnieniowego, pamiętając, że dwa ostatnie muszą pracować w pozycji pionowej. Ze sprężarki wychodzą trzy rurki: olejowa, ssąca i wydechowa. Olejowa jest zaślepiona i tak ją pozostawiamy, na rurkę ssącą zakładamy na kawałku wężyka filtr paliwa – zapobiegnie to dostawaniu się do sprężarki nieczystości. Rurkę wydechową łączymy wężem z gaśnicą instalując przy gaśnicy trójnik, z trójnika wypuszczamy kawałek wężyka i zakładamy kolejny trójnik, którym prowadzimy wężyki do włącznika ciśnieniowego i reduktora. Przy samym włączniku zakładamy jeszcze jeden trójnik, wkręcając z jednej strony włącznik, z drugiej manometr, a z trzeciej prowadzący do włącznika wężyk. Sam włącznik ciśnieniowy będzie sterował pracą kompresora, włączając go i wyłączając przy zadanym ciśnieniu, włącznik należy połączyć ze sprężarką. Natomiast za reduktorem zakładamy złączkę, która pozwoli połączyć aerograf z kompresorem. Pamiętamy również o uszczelnieniu wszystkich połączeń opaskami, ewentualnie dodatkowo taśmą teflonową. Niejasności powinien zobrazować załączony schemat instalacji.

schemat kompresora

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika