model plastikowyPo ukończeniu budowy modelu, można przystąpić do malowania. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest usunięcie z jego powierzchni wszelkich tłustych śladów, które powstały podczas składania, zawsze pozostawiamy po sobie odciski palców choćbyśmy jak byli ostrożni. Najlepszym sposobem jest umycie modelu w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do naczyń. Po wyschnięciu model jest gotowy do malowania.
Teraz należy się zastanowić jakiego rodzaju farb użyć, emalie czy akryle. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Emalie lepiej kryją powierzchnię, ale za to dłużej schną i mają nieprzyjemny zapach, który może przeszkadzać innym, czasami mogą zniszczyć plastik, więc trzeba być ostrożnym. Akryle natomiast nieco gorzej pokrywają powierzchnię modelu, szczególnie jasne kolory, ale za to szybko wysychają co umożliwia szybsze przystąpienie do kolejnych zabiegów, nie reagują z innymi farbami. Wybór farb jest indywidualną sprawą modelarza i należy rozważyć za i przeciw oraz z którymi farbami osiąga lepsze efekty. Farby modelarskie można nabyć odwiedzając każdy większy sklep modelarski, w sklepach internetowych lub na aukcjach. Na rynku dostępny jest szeroki wybór farb jednego jak i drugiego rodzaju. Najbardziej rozpowszechnione akryle to: Pactra, Mr. Hobby, Tamiya, Vallejo, natomiast emalie: Humbrol, Revell, Model Master.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika