Style wystroju wnętrz – podobnie jak w przypadku mody odzieżowej – stale się zmieniają. Obecnie – po okresie fascynacji futurystycznymi kształtami i materiałami – bardzo modne są kuchnie w stylu retro. Po zainteresowaniu chłodnymi, nowoczesnymi wystrojami powraca moda na przytulne „swojskie” wnętrza nawiązujące do wzorów z przeszłości.

Szczególnym powodzeniem cieszą się nawiązania do lat dwudziestych i trzydziestych. Z wystrojów tego okresu czerpie się wzorce jeśli chodzi o używane materiały wystroju, ich układ, akcesoria czy zdobienia. Również kolorystyka nawiązuje do kuchni sprzed lat. Charakterystyczny jest zwłaszcza układ płytek w czarno-białą szachownicę. Biel oraz delikatny błękit to kolory, które dominują w takiej stylistyce. W elementach wykończeniowych najpopularniejsze są szczegóły miedziane lub mosiężne – takie baterie mosiężne lub miedziane uchwyty szafek mogą być świetnym uzupełnieniem wyglądu wnętrza.

Styl retro nie jest jednolity. Wspomniane wyżej inspirowanie się latami dwudziestymi  czy trzydziestymi są tylko jedną z wersji. Równie popularna jest stylizacja na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Charakterystyczne dla tych lat są meble lakierowane, które posiadają zaokrąglone krawędzie. Szczególnie korzystnie wyglądają stylizowane białe lub czerwone lodówki o grubych ścianach. Mile widziane są również wszelkie odcienie pastelowe różnych barw. Oprócz charakterystycznych barw i mebli równie istotne są również stylizowane sprzęty kuchenne. Pomimo stylizacji są one w pełni sprawne i funkcjonalne.

Kuchnie w stylu retro zdobywają coraz więcej zwolenników. Taki wystrój jest bowiem niezwykle oryginalny, jednak bez wpadania w niepotrzebną ekstrawagancję. Przy odrobinie inwencji można stworzyć ciekawą kompozycję wnętrza, która zachwyci naszych gości, jak również stanie się przyjemną przestrzenią dla nas samych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika