Maski są atrybutem zarówno bohaterów jak i złoczyńców. Niektóre z nich ponoć mają obdarzyć właściciela nadludzkimi mocami, inne zaś pomagają ukryć jego tożsamość. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych masek świata.

 

Zanim jednak przejdę do opisu wyselekcjonowanych okazów, chciałbym uprzedzić, że wybór jest subiektywny. Nie prowadziłem żadnego konkursu, ani też nie rozsyłałem ankiet do znajomych. Dokonując wyboru masek, postawiłem na własne doświadczenie i wiedzę. Jeżeli macie jakieś propozycje, śmiało wpisujcie je w komentarzach. Chętnie przeczytam i może uda się dzięki temu stworzyć nieco bardziej obiektywny tekst w przyszłości.

 

Maska Krzyku

Legendarna maska skrywająca oblicza zabójców w kultowej trylogii „Krzyk” Cravena zyskała na popularności za sprawą „Starsznego filmu” – doskonałej parodii filmów grozy. Maska Krzyku na stałe weszła do kanonu popkultury, stając się marką samą w sobie.

 

Maska lorda Vadera

Właściwie połączenie hełmu stylizowanego na hełmy niemieckiego żołnierza z II wojny światowej i maski. Obiekt pożądania milionów fanów serii „Gwiezdnych Wojen”.

 

Maska… Maski

Tajemnicza maska znaleziona przez Stanley’a  Ipkissa jest tak naprawdę katalizatorem podświadomości nosiciela – wyolbrzymia wewnętrzne pragnienia i prawdziwą naturę człowieka. To właściwie nowa wersja „Dr Jekylla i Mr Hyde’a”. Czasami zastanawiam się, jakie cechy charakteru wysyciłaby ze mnie taka maska., albo jak by wyglądał taki Adam Hofman czy Ryszard Kalisz po transformacji.

 

Maska Guy’a Fawkes’a

Maska stylizowana na twarz Guy’a Fawkes’a, który został ujęty jako członek tak zwanego spisku prochowego, którego celem było wysadzenie Izby Lordów i zamach na króla Anglii Jakuba I. Maska stylizowana na twarzy Fawkes’a pojawia się w komiksie „V jak Vendetta” napisanym przez Alana Moore’a, który nawiązywał do historii zamachowca. Na podstawie komiksu nakręcono w 2006 r. film pod tą samą nazwą. Maska zyskała największą popularność za sprawą anonimowych aktywistów internetowych działających pod szyldem Anonymous, których nieodłącznym symbolem stała się maska Fawkes’a.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.