Wszystkie najbardziej znane miasta na świecie zawsze mają swoją ikonę – znak rozpoznawczy, który nie tylko jest piękny i imponujący, ale świadczy również o wyjątkowości i wielkości danej metropolii. Te budynki-symbole mają swoją historię i często powstały by upamiętnić jakieś niezwykłe, przełomowe wydarzenie. I tak na przykład Wieża Eiffla kojarzy nam się nieodłącznie z Paryżem, Statua Wolności z Nowym Jorkiem a Big Ben z Londynem. I można tak wymieniać jeszcze długo. A jak to wygląda w naszym kraju? Niestety historia, która nie oszczędzała naszego kraju, nie pozwoliła poszczycić się tak imponującymi pomnikami.

Pałac Kultury w Warszawie nie jest najpiękniejszą wizytówką, jednak ma swój specyficzny urok i chyba nikt nie wyobraża sobie dziś Stolicy bez tego budynku. Ta sytuacja wcale nie świadczy o tym, że nie mamy znakomitych osiągnięć w dziedzinie budownictwa czy inżynierii. Nasze   budownictwo specjalne i  budownictwo inżynieryjne, ciągle doskonalone, sprawdziło się ostatnio chociażby przy budowie stadionów na Mistrzostwa Europy. Niestety jak to zwykle bywa, wielu z naszych specjalistów wyjeżdża za granicę, by tam pracować za lepsze pieniądze i w bardziej bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Nie możemy jednak bagatelizować polskich osiągnięć w tej dziedzinie. Kierunki tego typu cieszą się dużą popularnością na naszych uczelniach – gdzie prowadzone są nie tylko wartościowe zajęcia, ale również badania i testy. Obecne techniki fundamentowanie oraz prężny rozwój  nauki jaką jest geotechnika możemy przyczyniać się do zmian w światowych trendach i metodach budowlanych. To pozwala nam stawiać budowle takie jak mosty czy tunele w miejscach niedostępnych czy trudnych dla człowieka. Budownictwo wsparte rozwojem takich dziedzin jak materiałoznawstwo i rozmaite inżynierie pozwala na wznoszenie jeszcze bardziej imponujących, trwałych i funkcjonalnych budynków.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.