Kotły CO to inwestycja, która będzie służyć długie, długie lata. Dlatego warto zadbać, aby zakupy tego rodzaju kotła był przemyślany i najwyższej jakości.

Jest kilka rodzajów kotłów węglowych: piece węglowe ze spalaniem górnym – ten rodzaj należy do najbardziej powszechnego oraz najtańszego ze wszystkich rodzajów kotłów. W tym przypadku niecałe paliwo zostaje spalone przez co niedopalone kawałki opuszczają piec. Skutkiem tego jest mała efektywność w przypadku dawania ciepła oraz znaczne zanieczyszczenie środowiska. W obecnych czasach zwraca się szczególną uwagę na ochronę środowiska, a to, że dany piec nie jest przyjazny środowisku znacznie zmniejsza jego atrakcyjność jako produktu. Drugim rodzajem jest piec ze spalaniem dolnym. W tym przypadku spalanie surowca odbywa się w dwóch ciągach kominowych. Ponadto piec wyposażony jest w ruchomy lub stały ruszt. Ruszt ruchomy jest zazwyczaj wykonany ze stali bądź żeliwa, natomiast jeżeli chodzi on ruszt stały również jest on wykonany z żeliwa, ale dodatkowo w tym przypadku czynnikiem chłodzącym jest woda.

Piece ze spalaniem dolnym są dużo nowocześniejszym wynalazkiem, są także bardziej efektywniejsze, jeżeli chodzi o dawanie ciepła. Za jakoś oczywiście się płaci. Wraz ze wzrostem jakości wzrasta również cena. Jednak nie należy się tym przejmować, gdyż w momencie, gdy zainwestujemy w droższy, a tym samym lepszy piec, zapłacone pieniądze zwrócą się nam już w pierwszym okresie palenia w danym kotle, ponieważ większa efektywność powoduje, iż mniej surowca będzie zużywane do palenia w takim piecu, a dawane przez niego ciepło będzie niewspółmiernie większe od pieca ze spalaniem górnym, bo ten choć tańszy w zakupie, w przyszłości podczas spalania dużo surowca będzie się marnować, a do tego będziemy musieli dodawać coraz więcej węgla. Tak więc warto przemyśleć dany zakup, rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zrobić rachunek, który będzie pokazywał większą opłacalność danego pieca, a wtedy pozostaje już tylko zakup i cieszenie się ciepłem w zaciszu własnego domu czy mieszkania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.