Kable z bawełnianym oplotem już w zasadzie nie funkcjonują w naszych obwodach elektrycznych. Można powiedzieć, że zostały one wycofane z produkcji i montażu już przed drugą wojną światową. Kiedyś nasze między innymi i polskie instalacje elektryczne słynęły z takich oplotów, lecz wojna przekreśliła te wszystkie technologie.

Dziś przede wszystkim  kabel w oplocie bawełnianym jest wykorzystywany w przeróżnych zdobieniach. Polega to na tym, że w ten sposób ozdobiony kabel jest montowany na tynku, co dodatkowo ozdabia pokój w którym jest zamontowany. Takie oploty kabli wyglądają niezmiernie pięknie i na pewno robią duże wrażenie na użytkownikach i mieszkańcach domu, w którym kable te zostały zamontowane. Kabel w oplocie bawełnianym może mieć przeróżne barwy. W zależności od tego gdzie jest on montowany, może być przeróżnie malowany.

Oplot musi przecież pasować do otoczenia w którym się znajduje. Kolorowe kable w bawełnianym oplocie często są używane w instalacjach pokojowych, ale czasami też mają inne zastosowania. W związku z tym, że oplot bawełniany to przedwojenny wynalazek, często kable z takim oplotem montuje się w urządzeniach, pamiętających jeszcze czasy przedwojenne. Szczególnie gdy te urządzenia są imitacją bądź oryginałem ówczesnych maszyn. Na przykład w starych elektrycznych silnikach, można znaleźć kabel w oplocie bawełnianym.

Dlaczego więc i dziś nie powinny takie kable znaleźć się w instalacjach, będących imitacją bądź oryginałem ówczesnych urządzeń? Dziś już taka forma oplotu ma wartość jedynie historyczną. Na szczęście istnieje wiele przedsiębiorstw, zajmujących się wyrobem kabli z takim oplotem. Przeważnie jednak bardzo mało osób, takie przewody instaluje. Przeważnie więc mają te przewody z bawełnianym oplotem już wartość historyczną, toteż montuje się je w przeróżnych antykach aby nauczyć adeptów przyszłych nauk elektrycznych dawnych sposobów tworzenia takich kabli. Taka wiedza częstokroć się przydaje, ponieważ może kiedyś będziemy ją wykorzystywać w nowoczesnych instalacjach elektrycznych i elektronicznych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika