Zderzak to część samochodu odpowiedzialna za absorbowanie uderzeń w przypadku kolizji oraz ochronę poszczególnych części samochodowych przed jej skutkami. Co zrobić gdy ulegnie uszkodzeniu?

Drobne rysy, liczne przetarcia czy wgniecenia to stały element eksploatacji samochodu w mieście. Na uszkodzenia przede wszystkim narażone są najbardziej wysunięte części samochodowe, do których bez wątpienia zaliczają się zderzaki. Najczęściej obrażenia zderzaków nie są poważne i ograniczają się do wspomnianych zarysować lub pęknięć, ale z pewnością nie wyglądają estetycznie, przez co sprawiają, że samochód traci na wartości. Istnieje jednak kilka skutecznych metod na pozbycie się tego problemu.

Jeżeli zderzak uległ uszkodzeniu to mamy dwa wyjścia – albo decydujemy się na jego wymianę, albo go naprawiamy. Koszty naprawy naturalnie uzależnione są od rodzaju uszkodzeń. Jeżeli są to usterki lakiernicze to powtórne lakierowanie zderzaka nie powinno kosztować więcej niż 200 zł. Ciekawą, alternatywną metodą jest oklejenie zderzaka specjalną folią. Takie usługi oferują niemal wszystkie zakłady reklamowe, a koszty oklejenia samochodu są o około połowę tańsze niż w przypadku lakierowania. Gdy mamy do czynienia z pęknięciami to naprawienie zderzaka również nie powinno być droższe, aniżeli wspomniane 200 zł.

Niekiedy jednak bywa tak, że zderzak uszkodzony jest w takim stopniu, iż niemożliwa jest jego naprawa. Wówczas dobrym rozwiązaniem wydaje się być wymiana zniszczonego zderzaka na nowy. Niestety, często zdarza się, że warsztaty samochodowe podejmują się naprawy zniszczonego zderzaka, a po próbie jego zamontowania okazuje się, że nie pasuje z pozostałymi częściami, a jest na tyle zdeformowany, że gołym okiem da się zauważyć różnice w porównaniu ze zderzakiem oryginalnym. Jest to bez wątpienia kolejny czynnik, który zauważalnie obniża wartość samochodu. Ponadto nie wiadomo, jak taki zderzak zachowa się w przypadku kolizji.

Zakup nowego zderzaka sam w sobie jest prostym zadaniem, ale może znacznie różnić się cenowo. Wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy sklep z częściami, a następnie porównać ceny zderzaków z tymi, które obowiązują w sklepach internetowych lub Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO). Gdy zależy nam na oszczędnościach z pewnością warto zakupić solidny zamiennik, pochodzący od renomowanego producenta, niż znacznie droższy oryginał. Niekiedy ceny dobrych zderzaków są na tyle niskie, że z finansowego punktu widzenia nie opłaca się ich naprawiać.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.