zasady zrównoważonej diety

Wbrew temu co czytamy i słyszymy w mediach zrównoważona dieta jest prosta. Opiera się ona na produktach skrobiowych, takich jak ryż i makaron, z dużą ilością owoców i warzyw. Do tego  potrawy bogate w białko, takie jak chude mięso, ryby, nasiona strączkowe, trochę mleka i produktów mlecznych, nie zbyt dużo tłuszczów roślinnych, ograniczona ilość soli i cukru. To wszystko daje naszemu organizmowi potrzebne i wartościowe składniki odżywcze.

W zdrowej diecie kluczem do sukcesu jest równowaga, czyli jedzenie różnorodnych pokarmów w odpowiednich proporcjach. W praktyce oznacza to, spożywanie odpowiedniej ilości jedzenia i picia, aby utrzymać właściwą wagę. Niestety, większość z nas spożywa więcej niż wynosi zapotrzebowanie organizmu, co doprowadza do otyłości. Wówczas sama zrównoważona dieta nie wystarczy, potrzebna pomoc dietetyka. Ale zasada jest jedna musimy ograniczyć kaloryczność potraw.

Wszystkie potrawy jakie jemy można podzielić na pięć grup:

 Owoce i warzywa.

Są ważnym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika. Powinniśmy zjadać ok. 700g. warzyw  i  owoców dziennie.

Produkty bogate w skrobię

Są paliwem dla naszego organizmu. To dobre źródło energii i substancji odżywczych w naszej diecie. Powinny stanowić jedną trzecią tego co jemy w ciągu dnia. W skład tej grupy wchodzi pieczywo, makarony, ryż, kasza, ziemniaki. Pamiętajmy, aby kupować pieczywo i makarony razowe z mąki żytniej, ryż brązowy, ciemne kasze. W tej postaci zawierają więcej witamin, składników mineralnych i błonnika.

Mięso, ryby, jajka i fasola.

Mięso jest dobrym źródłem białka, witamin i minerałów takich jak żelazo, cynk i witaminy z grupy B. Jest to również jedno z głównych źródeł witaminy B12. Staraj się jeść chude kawałki mięsa i drób bez skóry, aby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej.

Ryba jest kolejnym ważnym źródłem białka, zawiera wiele witamin i minerałów. Tłuste ryby są szczególnie bogate w kwasy omega-3. Spożywajmy ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Jaja i rośliny strączkowe (w tym fasola, orzechy i nasiona) są również świetnym źródłem białka. Orzechy są bogate w błonnik i stanowią dobrą alternatywę dla przekąsek bogatych w tłuszcze nasycone. Jedz je z umiarem  ze względu na wysoki poziom tłuszczów.

Mleko i produkty mleczne.

Mleko i jego przetwory (sery, twarogi, jogurty) są dobrym źródłem białka i wapnia, który pomaga utrzymać zdrowe kości. Jeżeli mamy problem z nadwagą wybierajmy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu.

Tłuszcz i cukier.

Tłuszcze i cukier są  źródłem energii dla organizmu, ale spożywane w nadmiarze  mogą  doprowadzić do otyłości, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, niektóre nowotwory, choroby serca i udar mózgu.

Szczególnie szkodliwe są dla nas tłuszcze nasycone, występujące między innymi w serach, wędlinach, maśle, herbatnikach. Podnoszą one poziom złego cholesterolu i mogą doprowadzić do chorób serca.

Natomiast tłuszcze nienasycone, mogą pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu i dostarczają nam niezbędnych kwasów tłuszczowych potrzebnych dla zachowania zdrowia. Tłuste ryby, orzechy i nasiona, awokado, oliwa z oliwek i oleje roślinne są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika