vat ueW czasach, gdy wieloletni, bezpieczny etat staje się przeszłością, a staranie się o pracę przypomina walkę z wiatrakami – warto znaleźć własny sposób na zarabianie. Założenie własnej firmy to szansa na urzeczywistnienie własnych ambicji i solidny zarobek, o jakim nie moglibyśmy marzyć, pozostając na ciasnym etacie.

Pokolenie Y 

Określenie to odnosi się do ludzi, urodzonych w okresie wyżu demograficznego, przypadającego na lada 80 i 90 ubiegłego wieku. Cechą charakterystyczną  członków pokolenia Y jest duża świadomość i znajomość nowych mediów, ogromna ambicja i głód sukcesu, a także chęć dostatniego życia, które nie będzie polegało wyłącznie na ciężkiej pracy. Generacja Y do pracy podchodzi ze swoistym luzem, wiedząc, ze w życiu są większe wartości, niż stały etat, a praca to tylko droga do celu i jeden z elementów życia. Generacja Y, w odróżnieniu od swoich poprzedników (nazwanych pokoleniem X), nie poświęca swojego życia prywatnego dla danej firmy czy korporacji. Poprzednicy byli w stanie wiele poświęcić, aby zaznać stabilizacji i spokoju na danym etacie – igreki, mają jednak inne podejście – znają swoją wartość i nie dadzą się stłamsić na ciasnej, mało płatnej posadzie.

Rynek pracy – starcie iksów i igreków

Rynek pracy, po wkroczeniu osób z pokolenia Y, został całkowicie przewartościowany. Powstała wielka przepaść, między podejściem dawnych pracowników, a tym, jakie reprezentuje nowe pokolenie. Igreki, w odróżnieniu od iksów, są pewni swoich kompetencji i nie muszą zaciskać zębów i poświęcać swojego życia na słabe posady. Przedstawiciele pokolenia Y wiedzą, że to trzymają stery i zamierzają poprowadzić swoje życie, tam, gdzie chcą, a nie tam, gdzie chciałby ich widzieć dany pracodawca. Młode pokolenie nie chce podzielać losu swoich rodziców, który oddawali całe swoje życie w ręce pracodawcy i nie mieli czasu na własne życie i realizowanie swoich marzeń.

Etat kontra własna działalność

Powyższa dychotomia odpowiada konfliktowy pokolenia X z pokoleniem Y. Ci pierwsi, są zwolennikami wieloletniej pracy na danym etacie i sprzedają własne ambicje i wolność, za cenę bezpiecznego etatu. Igreki natomiast wiedzą, że prawdziwy sukces to wolność i możliwość decydowania o własnym życiu. Jeśli pojawią się na etacie, to raczej na chwilę i bez zastanowienia, porzucą go, gdy tylko nadarzy się lepsza okazja. Zazwyczaj decydują się na własna firmę, ceniąc to, że nit nie będzie ich ograniczał. Zakładają firmę, dokonują rejestracji VAT UE – i mogą bez problemu działać na terenie całej Unii Europejskiej.  Dla niech najważniejsze jest wolność i własny rytm pracy, dlatego za normę uznają elastyczny czas pracy i to pracy na własnych zasadach. Często te traktują pracę jako element na drodze do spokoju i niezależności finansowej. Pracują, aby zżyć, a nie żyją, aby pracować. Stąd też, coraz więcej igreków, decyduje się na niezależność i otwarcie własnej firmy. Wszystko to po to, aby stworzyć dochodową maszynę, która w przyszłości będzie pracować na nich.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika