Decydując się na usługi związane z projektowaniem wnętrz, trzeba pamiętać o tym, że projekt to jedno, a jego realizacja to już coś innego. Nierzadko zdarza się, że z profesjonalnie przygotowanego projektu wnętrz wychodzi nagle wnętrze całkowicie odmienne od tego, co było widoczne na wizualizacji. Czy tak jest zawsze? Czy można temu jakoś zapobiec? Przede wszystkim niechciane efekty widoczne są wtedy, gdy wybrało się projektowanie wnętrz, ale bez nadzoru autorskiego oferowanego przez biuro projektowe.

Czym jest nadzór autorski?

Nadzorem autorskim obejmowane są nie wszystkie projekty, ale tylko niektóre z nich – najczęściej te, które zostały wykonane jako projekty szczegółowe, które obejmują sobą praktycznie każdy, nawet najmniejszy szczegół związany z przygotowaniem przestrzeni. W tym przypadku, gdy architekt wnętrz dokona już wszystkich czynności projektowych, nie zaprzestaje pracy, ale zabiera się za nadzór autorski, czyli odciąża klienta, który w tym przypadku musiałby pojawiać się w mieszkaniu lub na budowie często, aby sprawdzać postępy prac, ich poprawność i jakość, co też nie zawsze byłoby możliwe.

Dlatego też nadzór autorski sprawowany przez projektanta wnętrz to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu można stać się właścicielem wnętrza idealnie odwzorowującego przygotowany wcześniej plan, ponieważ nad prawidłowością jego realizacji będzie czuwała osoba za niego odpowiedzialna. Nadzór autorski dotyczy różnorodnych prac, między innymi poprawności postawienia nowych ścian, ułożenia płytek i podłóg, malowania ścian, prac stolarskich i z użyciem płyt kartonowo-gipsowych.

Dodatkowe, ale warte siebie koszty

Czy warto wybierać usługi nadzoru autorskiego? Chociaż są one dodatkowym kosztem, to jednak naprawdę są one warte polecenia, ponieważ w przeciwnym przypadku pieniądze przeznaczone na przygotowanie projektu wnętrza mogą być wyrzucone w błoto, gdy ekipa wykończeniowa nie będzie postępowała według projektu. Architekt może w tym przypadku czuwać nad jego wykonaniem i jest gwarantem, że wszystko będzie zgodnie z jego i naszymi zamierzeniami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.