W rachunkowości konieczne jest dla pracy z uzyskaniem najlepszych wyników posiadanie szerokiej wiedzy. To ona jest podstawą wykonywanych czynności, dlatego też jeśli idzie się na kursy w tym zakresie, bogaty program to podstawa.

Jednym z ważnych elementów przygotowywania sprawozdania finansowego w firmie jest rachunek przepływów pieniężnych. Jest on też inaczej nazywany sprawozdaniem z przepływów pieniężnych lub też w języku angielskim cash flow. Często określany jest też skrótem rrp.

Definicja

Rachunek przepływów pieniężnych jest rozwinięciem w ujęciu analitycznym przedstawionych informacji w bilansie, które dotyczą zmian stanu środków pieniężnych w wyznaczonym okresie sprawozdawczym. Ten element sprawozdania finansowego jest realizowany w celu uzyskania podstaw oceny możliwości danej jednostki gospodarczej do generowania środków pieniężnych i dodatkowo też potrzeb w obszarze ich wykorzystania. Dzięki rachunkowi przepływów pieniężnych możliwe jest w związku z tym określenie stopnia płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dodatkowo też pokazuje on efektywność ściągania należności oraz zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań w danej firmie.

Sporządzanie sprawozdań z przepływów pieniężnych jest konieczne raz do roku w przypadku jednostek, które podlegają obowiązkowemu rocznemu badaniu sprawozdań finansowych. Rachunek przepływów pieniężnych tworzony jest w postaci zestawienia obrazującego obieg środków pieniężnych.

Zawartość sprawozdania z przepływów pieniężnych

Opisywany dokument musi posiadać określoną zawartość, zatem wyróżnia się w nim następujące elementy, które muszą być odpowiednio pogrupowane, aby były czytelne i jasne:

  • wpływy pochodzące z działalności operacyjnej

  • wydatki, które podzielone są na ich źródła

  • wpływy innego rodzaju, które podzielone są na źródła

  • wartości środków pieniężnych zarówno na początek, jak i na koniec okresu

W przedsiębiorstwach rachunki przepływów pieniężnych sporządzane są dla różnych aktywności, między innymi dla działalności operacyjnej, finansowej oraz inwestycyjnej. 

Krzysztof – specjalista w zakresie pełnej księgowości, prowadzi zajęcia na kursach związanych z księgowością więcej szczegółów

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.