Świeże powietrze w mieszkaniu przez cały rok, bez otwierania okien i codziennego wietrzenie – czy to możliwe? Tak i dodatkowo bez strat ciepłą zimą. Niezbędna jest instalacja rekuperatora, urządzenia służącego do odzysku ciepła w systemach wentylacji mechanicznej.

REKU - wentylacja mechaniczna z rekuperacją, rekuperatoryRekuperator, inaczej centrala wentylacyjna, jest sercem całego układu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. To on odpowiada za wyciąg powietrza z budynku na zewnątrz i nadmuch świeżego powietrza do środka za pomocą wbudowanych wentylatorów. Dzięki niemu możliwe jest również odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i ogrzanie nim powietrza nawiewanego. Proces ten odbywa się w wymienniku ciepła, w którym, co bardzo ważne, nie następuje mieszanie się strumieni powietrza. Nowoczesne rekuperatory posiadają sprawność odzysku do 90 procent ciepła.

wentylacja mechaniczna z rekuperacjąNajprostszą i nadal bardzo często stosowaną metodą wentylacji w budynkach mieszkalnych jest wentylacja grawitacyjna (naturalna). Zasada jej działania opiera się na różnicach temperatur powietrza w domu i na zewnątrz. Dlatego wentylacja grawitacyjna działa najlepiej zimą, ponieważ wtedy różnice te są największe. Wiąże się to niestety z usuwaniem z budynku dużej ilości ciepłego powietrza. Latem natomiast, gdy temperatury na zewnątrz są wyższe, ten rodzaj wentylacji się nie sprawdza. Stąd ciągłe problemy z otwieraniem okien i wietrzeniem mieszkań. Ponadto aby wentylacja naturalna prawidłowo działała, potrzebne są nieszczelności, którymi świeże powietrze będzie mogło się dostać do środka. Niestety nowoczesne, energooszczędne budynki są bardzo szczelne i nie przepuszczają do środka wystarczającej ilości powietrza. W najlepszym wypadku może to wpływać na kiepskie samopoczucie mieszkańców. W takich sytuacjach ratują się oni często otwieraniem okiem, co powoduje, że budownictwo, które miało być energooszczędna, tak naprawdę takie nie jest.

Ten problem można rozwiązać instalując w domu system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze możliwe jest odzyskanie dużej ilości ciepła, które zostałoby wyrzucone poza budynek wraz ze zużytym powietrzem, a wentylacja taka działa przez cały rok, niezależnie od pogody. Odzysk ciepła jest szczególnie ważny, gdyż w nowych dobrze ocieplonych budynkach, straty ciepła poprzez wentylację naturalną są bardzo duże.

System wentylacji mechanicznej pozwala na zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz i po przefiltrowaniu oraz ogrzaniu w rekuperatorze, na rozprowadzenie go specjalnie przeznaczonymi do tego kanałami do pomieszczeń mieszkalnych (salonu, sypialni, pokojów, itp.). Zużyte powietrze jest wyciągane z pomieszczeń, w których powstaje wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy (kuchnia, łazienka, pralnia, itp.). Po przejściu przez wymiennik i oddaniu swej energii cieplnej powietrzu nawiewanemu usuwane jest na zewnątrz. Dlatego wentylacja mechaniczna zapewnia stałą wymianę powietrza w każdym domu i poprawia komfort życia mieszkańców, a z drugiej strony pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.