Rozstępy są formą bliznowacenia skóry. Termin ten w dermatologii jest używany na określenie podłużnych, cienkich linii na skórze, o kolorze czerwonofioletowym lub białym. Powstają one na wskutek nadmiernego rozciągania skóry – dochodzi wtedy do uszkodzenia struktury włókien kolagenowych. Rozstępy początkowo pojawiają się jako czerwone lub fioletowe linie z tendencją do blaknięcia z czasem. Obszary najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów to brzuch, piersi, ramiona, przedramiona, uda oraz pośladki. Rozstępy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ani prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Obszary narażone na rozstępyRozstępy powstają, gdy hormony glukokortykoidowe, oddziałując na naskórek, hamują tworzenie włókien kolagenowych i elastynowych przez fibroblasty, niezbędnych do utrzymania szybko przyrastającej skóry napiętej. Z powodu niedostatku materiału budulcowego, co prowadzi do rozciągnięcia skóry właściwej i naskórka, a w konsekwencji pojawienia się rozstępów.
Szacuje się, że rozstępy o różnym nasileniu pojawiają się u 75% do mawet 90% kobiet w ciąży, co jest spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej. Pojawiają się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, kiedy skóra jest najbardziej rozciągnięta. Osoby szybko nabierające na masie (nagłe tycie lub szybkie nabieranie masy mięśniowej) są także narażone na powstawanie rozstępów.

Jak dotąd, opublikowano jedynie jedno badanie na temat przydatności kremów i olejów na zapobieganie rozstępom. Stwierdzono w nim, że krem zawierający ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, witaminę E i hydrolizaty kolagenu i elastyny zmniejszał ilość powstającyh rozstępów. Wśród terapii już istniejących rozstępów przodują dermabrazje (złuszczanie naskórka), mezoterapia oraz maści i żele z retinoidami (pochodnymi witaminy A). Coraz popularniejsze staje się też użycie terapii laserowych jako mniej inwazyjnych od tradycyjnych metod mechanicznych i chemicznych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika