Czujesz, że ogarnia Cię senność, a masz jeszcze masę rzeczy do załatwienia? Nie daj się Morfeuszowi i wypróbuj kilka sprawdzonych patentów na dodatkowy zastrzyk energii.

 

Lekarze informują, że nadmierna senność może być objawem choroby lub zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, zwłaszcza jeżeli towarzyszą jej inne niepokojące symptomy (nagły przyrost wagi, osłabienie organizmu, suchość skóry czy wypadanie włosów). Warto wtedy udać się do lekarza na kontrolne badania. Nadmierna senność może być efektem rozwijającej się cukrzycy lub niedoczynności tarczycy.

 

Zmęczenie materiału

Zwykle jednak senność to efekt przemęczenia organizmu lub reakcja na stresogenne sytuacje. Dobrze o tym wiedzą przedstawiciele takich zawodów jak policjant, strażak, zawodowy kierowca, czy pilot samolotów. Również politycy narzekają na brak snu, co widać na obradach sejmu – telewizja wielokrotnie pokazuje drzemiących posłów. Chociaż może to wina wieku, ponieważ młodzi posłowie tacy jak Adam Hofman nie dają się przyłapać na gorącym uczynku. Wszystkie wymienione zawody wiążą się z podwyższoną aktywnością, odpowiedzialnością i stresem, a to wszystko wpływa na ogólne zmęczenie.

 

Prewencja

Zanim zaczniesz stosować techniki walki ze snem, pomyśl, czy czasami nie śpisz za krótko. Zadbaj o to, by spać 7-8 godzin dziennie. Niektórzy ludzie wysypiają się po 6 godzinach. Zadbaj o wygodny materac i odpowiednią poduszkę. Zapytaj się domowników, czy chrapiesz. Naukowcy stwierdzili bowiem, ze chrapanie skraca fazę Rem snu, która jest istotna dla ogólnego samopoczucia i zdrowia.

 

Zastrzyk energii w płynie

Tradycyjny sposób walki ze snem to kawa, jednak po pewnym czasie kofeina przestaje nas tak mocno pobudzać. Warto wtedy sięgnąć po zamienniki. Odradzam jednak energetyki, gdyż naszpikowane są chemią do granic możliwości oraz zawierają dużo cukru. O wiele lepiej działa yerba mate – popularna herbata z ostrokrzewu paragwajskiego, która zawiera kofeinę (nazywana mateiną) oraz teobrominę (substancja pobudzająca organizm). Ponadto popularna yerba zawiera witaminę B, jest naturalnym antyoksydantem i antydepresantem

 

Słuchaj i odżywaj na nowo

Pracujesz nad ważnym projektem? Włącz muzykę. Stwierdzono, że muzyka pobudza oraz zwiększa koncentrację. Nie musisz od razu wrzucać na playlistę Slayera, czy Behemota. Równie dobrze podziała muzyka klasyczna. Wszystko zależy od wykonywanej pracy i gustu muzycznego.

 

Poruszaj się trochę

Wiesz, że nawet 20-minutowy spacer podniesie poziom energii w twoim organizmie? Jeżeli czujesz, że dopada Cię sen, przywdziej buty i idź się przejść. Zadbaj też o ogólną kondycję fizyczną i zapisz się na basen lub siłownię albo zacznij uprawiać jogging. Aktywność fizyczna sprawia, że organizm zaczyna produkować więcej endorfin (hormon szczęścia). Ponadto po wysiłku fizycznym śpi się lepiej, a tym samym nie musimy nadrabiać braku snu w ciągu dnia.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika