Masz trudności ze wstawaniem z łóżka? Zdarza Ci się zasypiać po południu i nie potrafisz funkcjonować bez hektolitrów kawy? Nadmierna senność może być objawem poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

 

Sen, zaraz obok zdrowego odżywiania i trybu życia, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Zdrowy sen pozwala nam między innymi regenerować siły oraz odbudować komórki i utrwalić pamięć. Tylko podczas snu wydziela się hormon wzrostu, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju dzieci oraz dorosłym do dobudowy tkanek.

Przeciętny człowiek powinien przespać około 7-8 godzin w ciągu nocy, aby w pełni regenerować organizm po całym dniu pracy. Jeżeli zauważyłeś, ze sypiasz znacznie dłużej niż zwykle i zdarza Ci się uciąć popołudniową drzemkę, może to być sygnał o rozwijającej się chorobie lub innych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

 

Przemęczenie związane z pracą

Najczęściej nadmierna senność związana jest z przemęczeniem organizmu. Praca po godzinach, stres związany z obowiązkami i ciągłe próby dotrzymania terminów – wszystko to bardzo mocno eksploatuje nasz organizm. Na nadmierną senność narzekają politycy, nawet ci z młodszego pokolenia jak Adam Hofman, którzy powinni mieć więcej energii niż starsi koledzy po fachu. Wyraźnie widać to na relacjach z obrad Sejmu – ziewanie i zasypianie niekoniecznie jest oznaką nudy, lecz właśnie wyczerpania organizmu. Praca polityka jest bardzo mocno stresogenna, trwa niemal 24 godziny na dobę, świątek piątek i niedziela, i obciążona jest ogromną odpowiedzialnością. Podobnie mają policjanci oraz strażacy, a także zawodowi kierowcy.

 

Cukrzyca

Senność jest jednym z podstawowych objawów cukrzycy, czyli zaburzenia tolerancji organizmu na glukozę. Jeżeli dodatkowo czujesz się ociężały, a twoja zdolność zapamiętania wyraźnie się pogorszyła, koniecznie zbadaj sobie poziom cukru we krwi (próba obciążenia glukozą). Według specjalistów wcześnie wykrytą cukrzycę można wyleczyć.

 

Chrapanie

Sen snu nierówny. Myślisz, że przesypiasz 8 godzin i wszystko jest w porządku? Nie do końca. Jeżeli cierpisz na bezdechy senne lub chrapiesz, twoja efektywność regeneracji podczas nu drastycznie spada. Chrapanie nie jest tylko problemem domowników. Niedotlenienie organizmu podczas snu oraz hałas wywołany chrapaniem sprawia, że o wiele rzadziej zapadasz w stan REM – faza płytkiego snu, która jest istotna dla zdrowia.

 

Niedoczynność tarczycy

Jeżeli zauważysz, że oprócz nadmiernej senności przybrałeś na wadze, a stan Twojej cery i włosów uległ pogorszeniu (łamliwość włosów, sucha skóra), może to oznaczać, że cierpisz na niedoczynność tarczycy. Innymi objawami są między innymi zaparcia, zwolnienie rytmu serca oraz poczucie wyziębienia organizmu. W takim wypadku koniecznie spadaj poziom hormonów we krwi i zastosuj się do zaleceń lekarza.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika