Rewolucja internetowa zmieniła i zmienia radykalnie w dalszym ciągu z podobną siłą wiele dziedzin naszego życia. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym elementem podstawowym jest informacja. Dostęp do niej jeszcze nigdy nie był tak prosty, a to dlatego, że do jej dystrybucji wykorzystuje się media. Intensywny rozwój technologiczny sprawił, że mamy powszechny i tani dostęp do internetu, który obok prasy, radia, telewizji stał się najpopularniejszym medium w komunikacji masowej. Przy pomocy globalnej sieci każdy obywatel ma ułatwiony dostęp do wirtualnej rzeczywistości.

W miarę jak sieć dojrzewa, coraz częściej zaczęto akcentować prawa osób niepełnosprawnych i dostosowywać do ich potrzeb strony internetowe. Konieczne stało się zapewnienie licznej grupie osób z niepełnosprawnościami możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, a co za tym idzie równego dostępu do nowoczesnych technologii. Dzięki internetowi mają one dostęp do globalnych informacji i usług w znacznie większym stopniu, niż było to możliwe za pomocą mediów tradycyjnych.

Okno monitora niejednokrotnie staje się jedynym oknem na świat dla osoby niepełnosprawnej, a w wirtualnym świecie nie myślą o swojej odmienności, nie napotykają barier i przejawów dyskryminacji. Stają się normalnymi internautami, samodzielnymi i niezależnymi, których nikt nie wytyka palcami i nie ubolewa nad ich losem. Niepełnosprawny internauta często nie ma możliwości, aby wyjść z domu, dlatego tak duże znaczenie ma dla niego świat wirtualny, w którym może kontaktować się on z innymi ludźmi, rodziną i znajomymi. Dzięki internetowi osoba niepełnosprawna może zrobić zakupy, pracować, studiować, załatwić sprawę w urzędzie czy zrobić kurs prawa jazdy. Ale wcale nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać i w dużej mierze zależy od stopnia i rodzaju niepełnosprawności internauty.

Polska jest krajem Unii Europejskiej i realizuje programy uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych. Mimo to jesteśmy jeszcze daleko w tyle, a dystans ten najbardziej odbija się na samych niepełnosprawnych. Pomijane są podstawowe kwestie dotyczące projektowania stron www przystosowanych do ich wymagań i mających zapewnić im pełne uczestnictwo w gospodarce opartej na wiedzy. Najważniejsze staje się tworzenie stron internetowych w duchu dostępności, aby były one przyjazne osobom niepełnosprawnym, wygodne w obsłudze i funkcjonalne.

Strony internetowe zmieniły i zmieniają sposób pozyskiwania i przetwarzania olbrzymiej ilości informacji. Kopalnia wiedzy, jaką jest internet daje możliwość ich tworzenia, redagowania i strukturyzowania, a przez to przyczynia się do przekształcania sieci w narzędzie edukacyjne służące ciągłemu zdobywaniu wiedzy. Niestety dostęp do wirtualnej wiedzy nie jest równy dla wszystkich, a szczególnie utrudniony jest on osobom niepełnosprawnym. Samo posiadanie komputera i dostępu do internetu nie przyczyni się do poprawy jakości życia osoby z niepełnosprawnością, ponieważ występują duże ograniczenia wynikające z niedostosowania serwisów internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Uważam, że internet to medium, które powinno wyrównywać szanse osób niepełnosprawnych we współczesnym świecie, a nie budować kolejne bariery – jest ich już zbyt wiele. Internet powinien stwarzać dla nich nowe perspektywy, łamać wszelkie stereotypy oraz zapobiegać uprzedzeniom wynikającym z niewiedzy. To właśnie w internecie osoby niepełnosprawne powinny odnajdywać namiastkę normalnego życia wolnego od wszelkich przejawów dyskryminacji i arogancji. Dzięki Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powstał projekt Infostart, w którym przedstawione zostały standardy dotyczące tworzenia stron www dostępnych dla wszystkich w takim samym stopniu oraz spopularyzowania tego sposobu wśród twórców witryn internetowych.

Podstawowe zasady, jakimi powinni kierować się twórcy dostępnych stron www to: odseparowanie warstwy treściowej od warstwy prezentacji, udostępnienie widocznej wyszukiwarki w treściach strony, konstruowanie prostego menu i intuicyjnej nawigacji oraz posługiwanie się semantycznym HTML.

Obecnie w Polsce żyje ok 5,5 milionów osób niepełnosprawnych, z czego osoby prawnie niepełnosprawne stanowią ok. 3,8 miliona. Każda z tych osób ma równe prawa zagwarantowane w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych, a w szczególności osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji. Zapewniając im dostęp do przystosowanych dla nich stron internetowych, zapewnimy im dostęp do informacji, a tym samym do życia w środowisku wolnym od barier.

Powszechnie uważa się, że to internet może poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych. Ale dopóki strony internetowe nie będą dla nich dostępne, dopóty internet nie zasłuży sobie na miano medium demokratycznego i nierówności między ludźmi się nie zmniejszą. Dostęp do internetu jest obecnie osobom niepełnosprawnym niezbędny i to właśnie komputer stał się dla nich sprzętem pierwszej potrzeby. Tylko sieć umożliwia im równy dostęp do wiedzy, możliwość decydowania i zawierania znajomości. To internet sprawia, ze osoby niepełnosprawne nie czują się osamotnione, mogą znaleźć dla siebie ciekawe strony www i praktyczne porady.

Komputer i internet to wciąż dla wielu osób niepełnosprawnych dobro luksusowe, na które w większości przypadków po prostu ich nie stać. Ale tak naprawdę jest to tak samo ważny jak leki czy sprzęt rehabilitacyjny – sprzęt pierwszej potrzeby i także powinien być refundowany. Dostępne powinny być także bezpłatne szkolenia z obsługi komputera, a także programy i urządzenia ułatwiające korzystanie z zasobów internetu, takie jak: programy czytające, powiększające, syntezatory mowy czy monitory brajlowskie.

Bez specjalnego oprogramowania osoba niepełnosprawna jest w kontakcie z komputerem bezradna, a druga ogromna przeszkoda to kwestie finansowe. Budżet państwa nie przewiduje bowiem refundacji kosztów zakupu komputera i dostępu do internetu. Dzięki Działaniom 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dostęp do okna na świat uzyskało 100 tysięcy osób, ale kolejne wciąż czekają na swoją szansę, nie mając nawet pojęcia ile pomocy i wsparcia niosą ze sobą specjalne portale przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.