szkolnictwo wyższeW Polsce studia wyższe prowadzone są na uczelniach państwowych oraz prywatnych. Mamy wiele dobrych uniwersytetów, politechniki, a także akademie i wyższe szkoły zawodowe. Studia prowadzone są w trybie dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym.

Bezpłatne są jedynie studia dzienne i to one mają najwyższą wartość, gdyż są formą kształcenia gdzie student ma najwięcej czasu na korzystanie z edukacji. Niestety studia dzienne w praktyce nie są tanie i wiele osób musi z nich rezygnować na rzecz innych trybów studiowania.

Studia dzienne w przypadku osób, które przyjeżdżają studiować z mniejszych miast i wsi oznaczają konieczność korzystania z akademika czy wynajmowania mieszkania. Do tego dochodzą koszty wyżywienia i inne wydatki związane z życiem w dużym mieście. Samo studiowanie łączy się z wydatkami na podręczniki, skrypty, druk prac oraz konieczność korzystania z płatnych zajęć dodatkowych. Jak widać studia dzienne, choć najlepsze, nie są tanie i dostępne dla wszystkich. Młodzi ludzie radzą sobie jednak bardzo dobrze i często łączą naukę z pracą w niepełnym wymiarze.

Nauka na studiach wyższych pochłania dużą ilość czasu. W przypadku studiów dziennych każdego dnia odbywają się wykłady i ćwiczenia. Co jakiś czas studenci muszą przystąpić do kolokwium, które jest swego rodzaju sprawdzianem. Ponadto w każdej sesji odbywają się zaliczenia i egzaminy. Bardzo dużo czasu zajmuje także pisanie prac semestralnych i tworzenie prezentacji. Zdecydowanie najwięcej czasu trzeba zwykle poświęcić na pisanie prac magisterskich i pisanie prac licencjackich. Samo zbieranie potrzebnych materiałów zajmuje zwykle kilka miesięcy. W międzyczasie trzeba kilkakrotnie odwiedzić swojego promotora, który będzie zgłaszał poprawki do pracy.

Jak widać studiowanie nie jest wyłącznie czasem zabawy i rozrywki. Studia to zajęcie dla wytrwałych i najbardziej ambitnych. Ci, którzy mają przed sobą jasno sprecyzowane cele zwykle kończą upragnione kierunki studiów. Nie brakuje jednak i osób ze słomianym zapałem, które porzucają studia już po pierwszym roku.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika