zegarkiChociaż pierwsze zegarki, które chowano do kieszeni pojawiły się w użyciu w XVI wieku, to jednak zegarki do zakładania na rękę stały się modne w wieku XIX i do dzisiaj są używane. Moda na nie trwa, mimo że dzisiaj każdy ma telefon komórkowy, który także wskazuje aktualny czas.

Nie tylko wygląd

W przypadku mężczyzn piękny zegarek świadczy o ich statusie społecznym, zaś kobiety traktują zegarki jako wyrafinowany dodatek do stroju, zastępujący bransoletę. Wygląd zegarka i jego sposób wykończenia to jednak nie jedyna cecha jaką powinno się kierować przy jego kupnie. Warto wiedzieć czym różnią się poszczególne mechanizmy zegarków.

Nakręcane i na baterie

Zasilane bateriami, w których o dokładności decyduje ziarno kwarcu, to zegarki z mechanizmem kwarcowym. Poznać je można po napisie na tarczy – “quartz” oraz po tym, że wskazówka sekundnika przesuwa się ruchem skokowym. Zegarki kwarcowe są bardzo odporne na wstrząsy, rzadko się psują, a jeśli już zdarzy im się awaria, to bardzo łatwo jest je naprawić. Trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii zasilających. Niejako odwrotnością tych zegarków są, uwielbiane przez kolekcjonerów ze względu na ich “duszę”, zegarki z mechanizmem mechanicznym. Nie wymagają one stosowania baterii, ale trzeba regularnie je nakręcać. Są nieodporne na uderzenia i wstrząsy i co jakiś czas trzeba zanieść zegarek do zegarmistrza, by ten zrobił przegląd mechanizmu.

Samonakręcające

Zegarki z naciągiem automatycznym nie wymagają ani baterii, ani nakręcania. Mechanizm, dzięki ciężarkowi sam naciąga sprężynę podczas ruchów nadgarstka. Do wyjątkowych cech tych zegarków należy dźwięk, jaki wydają. Osoba, która nosi taki zegarek słyszy delikatny szum. Dwa ostatnie typy zegarków to zasilany baterią słoneczną oraz hybrydowy, czyli połączenie mechanizmu kwarcowego i automatycznego. Ten typ zegarka nie wymaga żadnych baterii nawet przez dekadę. Poznać je można po oznaczeniach: autoquartz, megaquartz, kinetic, dual power.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika