Wielu rodziców stoi przed dylematem czy wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły. Pojawia się wiele argumentów za i przeciw. Jak mamy rozpoznać czy nasza pociecha jest już gotowa na edukację szkolną?

Dla części rodziców wysłanie sześciolatka do szkoły to zabieranie jednego roku dzieciństwa. Przecież jeszcze tyle lat nauki przed nim, więc może warto przedłużyć okres dzieciństwa do maximum? Dlaczego przyspieszać stanięcie naszego dziecka przed problemami dorosłych?

Ministerstwo Edukacji Narodowej za wszelką cenę próbuje namówić rodziców na wysłanie sześciolatków do szkoły. Czy pogoń za innymi krajami Unii Europejskiej jest w tym wszystkim najważniejsza?

Bardzo istotną kwestią, która powinna być decydująca podczas wyboru dla sześciolatka szkoły bądź przedszkola jest dojrzałość dziecka. Nie każdy sześciolatek nadaje się przecież do tego aby pójść do szkoły. Połączenie w jednej grupie dzieci sześcio i siedmioletnich nie jest istotnym problemem w różnicach w ich umiejętnościach. Jednak część sześciolatków może nie być gotowa na zostawanie na wiele godzin bez rodziców. Mogą po prostu tęsknić za domem. Dojrzałość emocjonalna tych dwóch grup dzieci jest całkowicie na innym poziomie. Edukacja szkolna wiąże się z większą samodzielnością, dziecko musi mieć łatwość nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, nie może mieć problemów w wyrażaniu emocji, a co bardzo istotne nie może mieć żadnych zaległości w nauce przedszkolnej. Jeśli takie zaległości są warto je nadrobić na przykład w okresie wakacyjnym, aby maluch na początku szkoły nie miał od razu problemów z nauką.

Mimo, że szkoły coraz częściej oferują zarówno zajęcia dodatkowe dla sześciolatków jak też długą opiekę, to wciąż bardzo mało rodziców decyduje się na zrezygnowanie z przedszkola poznań na rzecz szkoły. MEN próbuje przekonać rodziców o tym, że sześciolatki w szkole będą osiągać o wiele lepsze wyniki w nauce niż w przedszkolu. Wielu rodziców jednak nie daje się przekonać. Przedszkola przecież również oferują szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych.

Rodzicom, którzy się wahają zaleca się odwiedzenie szkoły na przykład w trakcie „drzwi otwartych”. Wtedy wszyscy mają możliwość porozmawiania z dyrekcją, pedagogami. Takie spotkania dają możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną dla sześciolatków. Nasza pociecha może w tym czasie zobaczyć jak wygląda szkoła i czy chce do niej chodzić.

Warto wspomnieć, że jeśli wyślemy nasze dziecko do szkoły i po kilku miesiącach okaże się, że jednak nie chce do niej uczęszczać, to w każdej chwili możemy przenieść nasze dziecko ponownie do przedszkola. Możliwość takiego wyjścia awaryjnego z pewnością pomoże w podjęci tej decyzji wielu rodzicom.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.