Koszmar każdego właściciela mieszkania – sprzątanie – wcale nie musi być tak uciążliwe i drogie jak nam się wydaje. Oczywiście końcowy efekt i tak zależeć będzie od naszego zaangażowania i jakości pracy jaką wykonamy, jednak nie oznacza to, że musimy odkładać przez kilka miesięcy pieniądze na zakup środków czystości. Wystarczy kierować się kilkoma radami, które pomogą nam wyczyścić na błysk każdą domową powierzchnię.

Zacznijmy od okien. Można użyć w tym przypadku tańszych preparatów przeznaczonych do czyszczenia szyb, jednak równie skuteczna może okazać się mieszanina wody i octu, w stosunku 2 do 1 (np. 2 szklanki wody do 1 szklanki octu). Efekty naprawdę mogą Was zadziwić, a przecież ocet to koszt jedynie kilku złotych. A jeśli akurat masz trochę gliceryny to dodanie do naszego roztworu kilku jej kropel, sprawi że szyby nie będę zbierały kurzu. Proste? Pewnie, że proste. A jakie skuteczne!

Zmorą każdej gospodyni jest czyszczenie kuchenki mikrofalowej, warto więc poznać pewien mało znany sposób, aby ułatwić sobie zadanie wyczyszczenia tego metalowego „zbieracza” brudu. Wstawiamy do mikrofali naczynie z ciepłą wodą i ćwiartką cytryny, po czym ustawiamy wysoką temperaturę i czekamy, aż we wnętrzu mikrofali zbierze się duża ilość pary. Pozostaje tam wtedy jedynie przetrzeć wnętrze wilgotną szmatką.

W zestawieniu tego typu nie mogło zabraknąć także dywanów. Każdy posiadacz dywanu wie, jak trudno jest usunąć z niego zanieczyszczenia, a w przypadku np. sierści psa, możemy zapomnieć, że uda nam się to wykonać samemu i lepiej od razu wpisać w wyszukiwarce frazę „pranie dywanów wrocław” (lub inne miasto), bo zwykła szczotka tutaj nie pomoże. Jeśli jednak nie mamy w domu futrzanych przyjaciół i nasz dywan nie wymaga aż tak gruntownego czyszczenia to jedyne co musimy zrobić to dokładnie odsączyć fusy z herbaty i rozsypać je na dywanie, po czym rozetrzeć je gąbką. Po kilku minutach wciągamy je odkurzaczem, a dywan znów będzie świeży i estetyczny.

Do skutecznego usunięcia kamienia z kranów, niezbędny będzie już odpowiedni środek, tzw. odkamieniacz (np. Goliat lub nawet Domestos), jednak w przypadku mniejszej ilości kamienia, z pomocą przyjdzie nam znów ocet, którym oblewamy okolice szyjki kranu i ścieku wody. Później wystarczy usunąć resztki kamienia szczotką i kran znów będzie lśnił.

To tylko kilka porad, jak można poradzić sobie z różnego typu zanieczyszczeniami. Na pewno każda pani domu ma swoje techniki, którymi może podzielić się w komentarzach, do czego serdecznie zachęcam.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.