Powszechnie zbyt małą wagę przywiązujemy do zanieczyszczeń i toksyn zatrzymujących się w naszym organizmie. Nie wielu przez to zdaję sobie sprawy z tego, jak ważną rolę odgrywa czynność zwana jedzeniem. To czym jest karmiony nasz organizm ma wpływ na pracę całego układu pokarmowego w tym jelit, wątroby, płuc, nerek.

Uwarunkowania

Podstawowe uwarunkowanie genetyczne odziedziczone po rodzicach , dziadkach itd. wpływa na wzrost zachorowań układu pokarmowego w tym płuc również. Uwarunkowania środowiskowe mogą również zwiększyć liczbę zachorowań przez wzgląd na toksyny w organizmie. Poczucie osłabienia i słabego nastroju może świadczyć o występującym problemie organów wewnętrznych. Kolejnymi objawami mogą być zaparcia lub zatwardzenie wywołane problemami z jelitami. Większa część przypadków wywołana jest dziurawymi jelitami, które dodatkowo zanieczyszczają nasze organizmy kałem i innymi trującymi składnikami strawionego pokarmu.

Błonnik

Domowe sposoby na zaparcia

Każdy kto zdrowo się odżywia wie, że najlepszym sposobem na zaparcie jest po prostu dieta oparta o błonnik. Błonnik w diecie jest produktem pochodzenia roślinnego. Przez to nie wymaga od organizmu produkcji enzymów ułatwiających trawienie. Pomaga w utrzymaniu czystości organizmu. Warto również dbać o higienę rąk. Przez dłonie przenoszone są największe ilości bakterii oraz wirusów. Jesteśmy uczeni od urodzenia, że należy myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety. A jednak badania wykazały, że połowa osób nie myje rąk po opróżnianiu pęcherza.

Dbajmy również o mycie warzyw i owoców. Brudne warzywa dostarczają potrzebne proteiny i aminokwasy ale również pestycydy, z którymi organizm nie zawsze jest wstanie sobie poradzić.

Po około 2 tygodniach odtruwania i picia minimum 2 litrów wody z cytryną dziennie możemy cieszyć się zwiększoną wydajnością naszego organizmu.


UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.