Czynność aportu rzeczowego wiąże się z powstaniem szeregu konsekwencji podatkowych po stronie podmiotu otrzymującego aport. W grę wchodzi m.in. podatek od osób prawnych, podatek od osób fizycznych i podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto ponadto pamiętać, że kwestie podatkowe w przypadku aportu są skomplikowane, a życia podatnikom nie ułatwiają trudne przepisy podatkowe i rozbieżne opinie organów podatkowych. Dlatego tę kwestię warto skonsultować ze swoim doradcą podatkowym.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Wniesienie wkładu w formie wkładu rzeczowego nie powoduje powstania przychodu w Spółce, do której ten wkład jest wnoszony. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT) do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się między innymi przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji) otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Wniesienie wkładu rzeczowego zwiększa kapitał zakładowy spółki. Tym samym, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy zaznaczyć, że w przypadku, gdy powstanie agio, tj. część wkładu zasili kapitał zakładowy, a część wkładu zasili kapitał zapasowy, podatek od czynności cywilnoprawnych jest naliczany tylko od części zwiększającej kapitał zakładowy. Stawka PCC przy umowie spółki wynosi 0,5%. Stanowisko takie potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Z interpretacji Dyrektora płyną następujące kluczowe tezy:

  1. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego.
  2. Nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego, poda warunkiem, że dysproporcja (np. 1% wkładu przeznaczony jest na kapitał zakładowy, natomiast 99% na kapitał zapasowy) jest podyktowana względami ekonomicznymi.
  3. Podstawę opodatkowania PCC stanowi wartość, o którą zostanie podwyższony kapitał zapasowy, zaś nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika