Wyciągarki jest to potrzebny sprzęt uposażenia m.in. warsztatów samochodowych, placów budowy i rozmaitych terenów, w których człowiek sam sobie nie poradzi, przeto niezbędne jest wsparcie ze strony mocnego urządzenia. Ażeby prawidłowo dobrać gatunek wyciągarki, jaką musimy wykorzystać, wymagane jest aby wziąć pod uwagę na pewno uciąg jak i gatunek liny.

Uciąg wyciągarki winien liczyć 1,5 x dopuszczalnej masy całkowitej środka transportu, na jakim osprzęt będzie zamontowany. Okazuje się to tak zasadnicze, bo osprzęt może okazać się konieczny akurat w momencie, kiedy pojazd okazuje się zupełnie załadowany (a rozładowywanie i ponowne załadowywanie nie nie byłoby zbyt mądre). W dodatku nie zapominajmy, że pojazd przytwierdzony do podłoża w błocie stawia dodatkowy opór w toku wygrzebywania. W wyjątkowych wypadkach, ażeby zwiększyć uciąg jest możliwe dopomóc się bloczkiem. W ofercie mamy wyciągarki zintegrowane lub z oddzieloną puszką sterującą. Praktycznie przydatność dwóch modeli okazuje się identyczna. Zintegrowana okazuje się bardziej prosta podczas instalacji, zaś dzięki bardziej zwartej konstrukcji pasuje do samochodów, które niezbyt często używa się na trudnym terenie. Za to wyciągarki z oddzielną puszką sterującą dają możliwość montażu sterowania w dowolnym miejscu i nie za każdym razem w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągarki. Daje nam możliwość to na przykład na jej wygodniejszą konstrukcję. W wypadku liny, wybór jest absolutnie zależny od rodzaju pracy danej wyciągarki. Istnieją do wyboru liny stalowe albo syntetyczne. Wyższość lin syntetycznych jest bezdyskusyjna. Lina syntetyczna okazuje się mniej ciężka a także bardziej poręczna w użytkowaniu. Nie obciąża, podnosi się na tafli wody, do tego ma odporność na zagniecenia. Lina syntetyczna nie zbiera energii elektrycznej, przeto jest całkowicie bezpieczna w wypadku uszkodzenia. Mimo wszystko nawet tutaj jesteśmy w stanie zaobserwować co poniektóre niedogodności. Ta lina utrudnia oddawanie ciepła, podczas kiedy wyciągarka pracuje, zamiast przewodzić izoluje wyprodukowane ciepło. Równocześnie okazuje się wrażliwa na szkody mechaniczne, w szczególności w styku z ostrymi towarami, czyli przy niedbałym używaniu jej czas pracy jest krótka. Lina wymaga również należytego zaplatania – w marketach jest możliwe nabyć gotowe zestawy lin do założenia lub sam zaplot liny. Także opłata nie zachęca, bo lina syntetyczna wychodzi droższa niż jej stalowy odpowiednik. W czasie pracy z takiego typu liną należałoby dokupić konkretne prowadnice ślizgowe, takie które spełniają tę samą rolę jak rolki stosowane przy linach stalowych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.