W związku z projektem ustawy Ministra Sprawiedliwości, Krajowa Rada Prokuratury wyraziła wątpliwości które dotyczyły części propozycji projektu ustaw o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwem i Prokuratury.


W najbliższych miesiącach dowiemy się więcej jak Ministerstwo Sprawiedliwości odniesie się do uwag Krajowej Rady Prokuratury. KRP rozważa likwidację aplikatury ogólnej w ogóle lub bardzo obszerne zmiany w jej zakresie.

Model aplikacji

Obecne model aplikacji ogólnej oraz pozostałych aplikacji budzi dużo kontrowersji i zastrzeżeń KRP. Aplikacja jest przede wszystkim bardzo droga, a stypendia nie do końca pokrywają jej koszta.

Wyścig szczurów

KRP jak samo stwierdziło jest zdecydowanie przeciwne wyścigowi szczurów oraz traktowaniu innych aplikacji w sposób bardziej uprzywilejowany. Zdaniem KRP rekrutacja na aplikacje prokuratorską i sędziowską powinna być rozdzielona, a zasady aplikacji zmienione.

Nadmiernie długi okres aplikacji

To tylko jeden z zarzutów które obecnie stawia się aktualnemu modelowi aplikacji ogólnej, obecnie to aż 60 miesięcy w czym 48 miesięcy w aplikacji sędziowskiej z czego ostatnie 18 jako referendarz sądowy.

Na aplikacji prokuratorskiej należy odbyć rok aplikacji ogólnej aby móc przejść 30 miesięcy aplikacji prokuratorskiej. Po zakończeniu aplikacji wymagana jest jeszcze przynajmniej roczna asesura.

Aplikacja ogólna zbyt ogólna

To jej główny problem, nie przygotowuje właściwe do żadnego zawodu. Jak pokazują badania statystyczne osoby które nie dostały się na aplikację sędziowską lub prokuratorską nie podejmuje zakładanej pracy asystenta sędziego, a raczej w ogóle nie podejmuje pracy w wymiarze sprawiedliwości.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika