Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie trakcie trwania ich małżeństwa, są wobec siebie zobowiązani. Muszą zaspokajać swoje potrzeby, potrzeby swojej rodziny stosownie do swoich możliwości i sił, majątkowych i zarobkowych. Co w sytuacji gdy dojdzie do rozwodu?

Obowiązek alimentacyjny rozwiedzionych małżonków

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, art.60 przyjmuje się, iż świadczenia alimentacyjne między tymi małżonkami stanowią kontynuację powstałego przez zawarcie małżeństwa obowiązku wzajemnej pomocy w zakresie utrzymania. Świadczenia alimentacyjne istnieją nie tyle z powodu rozwodu, lecz raczej pomimo rozwodu, który nie stwarza nowego obowiązku alimentacyjnego. O ile powoduje zmodyfikowanie obowiązku istniejącego w czasie trwania małżeństwa

Treść obowiązku alimentacyjnego

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o winie jednego z małżonków, współwinie obojga małżonków lub o braku winy. W prawie rodzinnym i opiekuńczym wprowadzono podział na zwykły obowiązek alimentacyjny jak i obowiązek alimentacyjny małżonka wyłącznie winnego.

 

Zwykły obowiązek alimentacyjny

Obowiązek ten ma miejsce w sytuacji gdy, gdy żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Realizacja go jest zależna od od stanu niedostatku małżonka, który domaga się świadczeń alimentacyjnych. Tylko małżonek w niedostatku może domagać się pomocy od drugiego małżonka.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika