legsCo zrobić, jeśli na udach pojawiają się nieestetyczne prążki? Czy istnieją skuteczne sposoby, by się ich pozbyć? Jeśli tak, to na ile są skuteczne? Po jakim czasie pojawiają się efekty? Takie pytania nurtują wszystkie osoby, które zmagają się z tą mało estetyczną przypadłością. Nie należy jednak zbytnio się zamartwiać. Ponieważ nawet białe rozstępy na udach można pokonać. Istnieje co najmniej kilka sposobów. Warto jednak mieć świadomość, że ich efektywność w dużej mierze zależy od nas samych.

Skąd się biorą rozstępy na udach?

Jest to pierwsze pytanie, które zadają sobie te osoby, które zdążyły już zetknąć się z tym problemem. Okazuje się, że nieestetyczne prążki to efekt nadmiernego rozciągania się skóry, powyżej granic wytrzymałości. Rozstępowanie się skóry jest spowodowane zrywaniem włókien kolagenu. To zaś związane jest z negatywnym oddziaływaniem kortyzolu – hormonu, który zaczyna wydzielać się w nadmiarze z reguły w sytuacjach stresowych.

Warto także mieć świadomość, że białe rozstępy na udach mogą być wynikiem drastycznego odchudzania. Skóra wtedy traci elastyczność, co sprzyja powstawaniu nieestetycznych prążków.

Sposoby na białe rozstępy na udach

Podejmując walkę z białymi rozstępami na udach, warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie prążki znajdują się już w drugiej fazie. Wcześniej były czerwone, co zaś oznaczało, że można było się ich pozbyć znacznie łatwiej i szybciej. Jeśli chodzi o białe rozstępy, walka z prążkami zwykle bywa utrudniona. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie niemożliwa.

Czy kremy pomogą na białe rozstępy?

Wiele osób, które zmagają się z białymi rozstępami na udach zastanawia się, czy tego rodzaju defekt można pokonać, stosując wyłącznie kremy. Właściwie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od tego, po jakie kosmetyki sięgamy. Jeśli będą to preparaty przeznaczone typowo do walki z rozstępami, wówczas jakieś prawdopodobieństwo istnieje. Niemniej jednak warto wybierać takie specyfiki, które faktycznie mogą pomóc. Gdzie ich szukać? Przede wszystkim warto sprawdzić aktualny ranking kremów na rozstępy. Dzięki niemu dowiemy się, które preparaty będą w stanie zredukować widoczność jasnych prążków w fazie bliznowacenia.

Warto jednocześnie mieć świadomość, że nawet najlepsze kremy na rozstępy nie będą w stanie zlikwidować nieestetycznych prążków, jeśli nie będziemy działać systematycznie. Chodzi o to, by specyfiki aplikować nawet kilka razy dziennie. Warto przy tym pamiętać o dobroczynnym masażu. Delikatne masowanie skóry, jeszcze przed nałożeniem kremów, pobudza krążenie. Dzięki temu specyfiki działają jeszcze skuteczniej.

Zabiegi, które pomogą zlikwidować białe rozstępy

Okazuje się, że nie tylko kremy, ale również zabiegi mogą pomóc na białe rozstępy na udach. Trzeba jednak mieć świadomość, że nikt nie gwarantuje, że kuracje będą w stanie wyeliminować nieestetyczny problem. Niemniej jednak, gdy nie spróbujemy, tak naprawdę nigdy się o tym nie przekonamy.

Jeśli chodzi o zabieg, które mają przyczynić się do redukcji białych rozstępów na udach, warto wziąć pod uwagę peelingi chemiczne. Są to kuracje, dzięki którym następuje głębokie złuszczenie wierzchnich warstw naskórka. Dzięki temu dochodzi do wygładzenia powierzchni skóry oraz zmniejszenie głębokości nieestetycznych prążków. Warto podkreślić, że peeling chemiczny jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym. Specyfik nakłada się na miejsca objęte rozstępami, a po krótkim czasie – neutralizuje się. W ciągu kilku dni dochodzi do znacznego złuszczenia skóry. Po kilku tygodniach będzie można zauważyć znaczne jej wygładzenie i zredukowanie widoczności prążków. Warto jednak mieć świadomość, że trzeba koniecznie poddać się serii zabiegów. Ich ilość jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Niemniej jednak zwykle potrzeba 6-9 seansów, by zlikwidować nieestetyczny problem na udach.

Jeśli peelingi chemiczne nie przynoszą zadowalających efektów, warto postawić na dermabrazję laserową. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tego rodzaju zabieg jest nie tylko bardzo kosztowny, ale przede wszystkim inwazyjny. Na szczęście jest bezkrwawy, aczkolwiek musi być wykonany w znieczuleniu ogólnym. Istotą zabiegu jest silne złuszczenie naskórka. Dochodzi do tego poprzez oddziaływanie lasera. W efekcie uszkodzone tkanki ulegają odparowaniu, a te komórki, które nie są uszkodzone, pozostają nienaruszone. Zwykle wystarczy jeden seans, by pozbyć się białych rozstępów na udach.

Podsumowanie

Na co zatem się zdecydować? Na kosmetyki czy zabiegi? Warto mieć świadomość, że żadna z powyższych metod tak naprawdę nie gwarantuje nam, że na zawsze pozbędziemy się nieestetycznych prążków. Niemniej jednak warto spróbować. Dobrze jest zacząć od kosmetyków. Jeśli wybierzemy takie, które faktycznie przyczyniają się do redukcji nieestetycznych rozstępów w fazie bliznowacenia, wówczas żadne kosztowne zabiegi nie będą potrzebne.

Jednocześnie warto pamiętać, by stosować takie metody, które zapobiegną powstawaniu prążków. A jest to możliwe. Wystarczy tylko kontrolować masę ciała oraz stymulować produkcję kolagenu. 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika