tabletkiJeżeli chcemy pokonać zbędne kilogramy, zwykle poszukujemy takich sposobów, by odchudzanie mogło przebiegać sprawnie i bez większych wyrzeczeń. Odkąd pojawiły się tabletki odchudzające, mamy tendencję do tego, by porzucać dotychczas stosowane sposoby – diety i aktywność fizyczną. Regularnie zażywamy takie specyfiki, licząc na szybkie efekty. W ogóle nie zastanawiamy się nad tym, czy łykanie takich środków pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Warto więc przyjrzeć się preparatom dostępnym na rynku i odpowiedzieć sobie na pytanie – jak ich skład i działanie wpływa na mój organizm?

Tabletki budzące kontrowersje

Rynek farmaceutyczny (nie tylko polski) oferuje wiele tabletek na odchudzanie. Zwykle są to środki, które dostępne są na receptę. Oznacza to więc, że nie każdy może sięgnąć po takie preparaty. I już w tym momencie powinna zapalić się „czerwona lampka”. Czy stosowanie takich tabletek jest bezpieczne? No właśnie…

Tabletki na odchudzanie, które dostępne są na receptę (albo w ogóle zabronione w legalnym obrocie, a dostępne na czarnym rynku) nie zawsze są bezpieczne. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że przepisywane są jedynie tym osobom, które borykają się z zaawansowaną otyłością (wskaźnik BMI przekracza 30).

Tabletki z sybutraminą a bezpieczeństwo

Wśród tabletek na odchudzanie dostępnych na receptę, popularne są te, które zawierają sybutraminę. Jest to substancja, która należy do leków anorektycznych. Przyczynia się więc do hamowania apetytu. Wszystko skupia się wokół tego, że substancja ta oddziałuje na ośrodek apetytu w podwzgórzu, doprowadzając  do przekształcenia mechanizmu głody w mechanizm sytości. W ten sposób ograniczamy kaloryczność posiłków. W efekcie nasz bilans energetyczny na koniec dnia jest ujemny. To zaś pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów.

Trzeba jednak mieć świadomość, że wszystkie tabletki zawierające sybutraminę mają zostać wycofaone z obrotu. Taka informacja powinna zatem dawać wiele do myślenia. Skoro substancja ta już wkrótce znajdzie się na zakazanej liście, nie może być bezpieczna dla zdrowia. I słusznie, bowiem jest długotrwałe zażywanie (zwłaszcza u osób z niewielką nadwagą) może powodować poważne skutki niepożądane.

Orlistat w walce z kilogramami

Tabletki na odchudzanie, które dostępne są na receptę, a które pozwalają schudnąć, zawierają orlistat. I te środki przeznaczone są wyłącznie dla osób borykających się ze znaczną otyłością, u których wskaźnik BMI jest wyższy niż 30.

Orlistat jest substancją, która odpowiada za zahamowanie lipaz – enzymów trawiennych. W ten sposób przyczynia się do zablokowania wchłaniania tłuszczu z produktów spożywczych, co pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Trzeba jednak mieć świadomość, że niedostarczanie tłuszczów wcale takie dobre dla organizmu nie jest. Przecież wraz z pożywieniem dostarczamy m.in. witaminy. Część z nich jest rozpuszczalna wyłącznie w tłuszczach. A skoro nie będzie lipidów, może dojść do znacznych niedoborów witaminowych.

Bezpieczne tabletki na odchudzanie

Na rynku dostępne są także i takie tabletki na odchudzanie, które każdy z nas może nabyć. Jeżeli zakupimy je z zaufanego źródła (np. ze sprawdzonych sklepów internetowych), wówczas możemy mieć pewność, że będą to bezpieczne preparaty. Ich zażywanie nie będzie powodowało żadnych skutków ubocznych.

Dobroczynna Hoodia

W bezpiecznych tabletkach odchudzających znajduje się Hoodia. Jest to roślina, którą można znaleźć w RPA. Jej działanie polega na tłumieniu apetytu, co przekłada się na redukcję zbędnych kilogramów. Nie od dziś wiadomo bowiem, że ujemny bilans energetyczny to utrata masy ciała. A by móc go uzyskać, koniecznością jest ograniczenie spożywania posiłków. Tabletki z Hoodią Gordonii właśnie to gwarantują.

Efekty, jakie przynosi zażywanie takich specyfików mogą być zaskakujące. Regularne przyjmowanie takich tabletek to szybka i bezpieczna utrata masy ciała. Warto jednak mieć świadomość, że skuteczność działania tych tabletek można wzmocnić poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.

Moc afrykańskiego mango

W walce ze zbędnymi kilogramami pomóc mogą tabletki zawierające afrykańskie mango. Okazuje się bowiem, że owoc ten jest nie tylko smaczny, ale również pomaga schudnąć. Jego sekret tkwi przede wszystkim w zawartości cennych składników, które mogą przyspieszać proces odchudzania.

Działanie takich tabletek koncentruje się głównie wokół tłumienia apetytu. Ponadto przyczynia się do regulowania poziomu cukru we krwi oraz obniżenia poziomu cholesterolu. Warto także podkreślić, że tabletki zawierające afrykańskie mango przyczyniają się do wypłukiwania toksyn (a detoksykacja jest ważnym elementem kuracji odchudzającej).

Podsumowanie

Tabletki na odchudzanie na receptę siłą rzeczy nie będą bezpieczne dla wszystkich. W końcu z jakiegoś powodu nie są ogólnodostępne. Co więcej, część takich specyfików ma być w najbliższym czasie wycofana z obrotu, a niektóre substancje (np. żywiczan fenterminy) nie są legalne w Polsce. Dlatego handel takimi tabletkami kwitnie na czarnym rynku.

Natomiast te tabletki, które są ogólnodostępne, a które zawierają dozwolone substancje (ekstrakt Hoodia Gordonii, wyciąg afrykańskiego mango) są bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że zażywamy je zgodnie z zaleceniami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika