tradzikDla wielu osób trądzik jest schorzeniem, które dostarcza im bardzo dużo negatywnych przeżyć. I w związku z tym chcą się tych licznych krost jak najszybciej pozbyć. Ale wybór właściwej metody na trądzik wcale nie jest łatwym zadaniem. Mimo, licznych rozwiązań trzeba skonsultować się ze specjalista. Dodatkowo potrzeba jest wykazać się niemałą cierpliwością i systematycznością, by rzeczywiście problem trądziku wyeliminować. Jak się okazuje – dzisiaj nie wystarczy już tylko dbać o swą cerę. Koniecznością staje się fotodynamiczne leczenie trądziku. Na czym ono polega, i jakie efekty przedstawia? Trzeba samemu ocenić.

Na czym polega fotodynamiczna kuracja na trądzik?

Fotodynamiczne leczenie trądziku jest to znana metoda, która daje duże szanse na pokonanie schorzenia. Opiera się ona o działanie światła i fotouczulaczy – substancji światłoczułych. Dzięki zastosowaniu takich „składników”jest możliwe zniszczenie wszystkich tkanek i komórek, mających charakter patologiczny.

Kuracja światłem rozpoczyna się od zaaplikowania na zmienioną skórę kremu zawierającego odpowiednie substancje światłouczulające W trakcie pozostawania na skórze kremowego preparatu dochodzi do wiązania się z komórkami o znacznie większej aktywności metabolicznej. W dalszym etapie – w czasie nakładania kremu – może zaistnieć ryzyko powstania nieprzyjemnych odczuć. Jeśli faktycznie one się pojawią, to wówczas osobie poddającej się zabiegowi wykonuje się chłodzenie skóry.

W drugim etapie następuje terapia światłem o precyzyjnie wyznaczonej długości fali. W zabiegu wykorzystuje się czerwone światło, a na skutek fotodynamicznej reakcji dochodzi do powstania molekularnego tlenu, który z koeli powoduje destrukcję i eliminację „chorych” tkanek.

Warto wspomnieć, ze cały zabieg z wykorzystaniem światła trwa około półtorej godziny. A po zakończonej terapii może na skórze występować zaczerwienienie i łuszczenie ( trwa to zaledwie kilka dni).

Uzyskanie jak najlepszych rezultatów, czy jest możliwe?

Trzeba mieć świadomość, iż kuracja fotodynamiczna mimo, że pozwala na leczenie trądziku, to jednak nie zawsze powoduje wystąpienie satysfakcjonujących nas efektów. Jest to szczególnie obserwowane po wykonanym pierwszym seansie.

Warto zaznaczyć, że są szanse na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów – w postaci poprawy kondycji skóry, ale powinno się w pierwszej kolejności odbyć kilka zabiegów. Po ich wykonaniu – w ciągu blisko 20 dni są zauważalne pozytywne zmiany.

Trzeba też wiedzieć, że by fotodynamiczne leczenie trądziku było naprawdę skuteczne powinno się tego typu zabiegi przeprowadzać systematycznie – najlepiej w 3 – 4 tygodniowych odstępach czasu. Oczywiście warto wspomnieć, że ilość przeprowadzanych zabiegów będzie zależna od rozległości i nasilenia zmian trądzikowych, a ponadto od reakcji skóry na działanie czerwonego światła.

Na zakończenie warto jeszcze powiedzieć, że uzyskane w trakcie kuracji światłem rezultaty utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. I jeszcze jedno: aby podtrzymać pozytywne efekty powinno się zdecydować na tak zwany seans podtrzymujący(przeprowadzany co 6, 12 miesięcy.

Dlaczego warto zdecydować się na terapię fotodynamiczną?

Mimo, ze metod na trądzik jest wiele, to jednak warto zdecydować się na fotodynamiczne leczenie. Dlaczego? Otóż, jak się okazuje – nie zawsze nawet najlepsze kremy na trądzik są stuprocentowo skuteczna, podobnie i tabletki. Dlatego – jeśli zależy nam na faktycznym pozbyciu się krost powinniśmy przemyśleć zastosowanie kuracji światłouczulajacej. Warto podkreślić, że jej skuteczność jest porównywalna do efektywności leków doustnych. A dodatkowo – jej zaletą jest niewystępowanie działań niepożądanych – bardzo często występujących przy ogólnym leczeniu.

Warto zatem sobie uświadomić, że tak naprawdę fotodynamiczna terapia na trądzik jest bardzo dobrą alternatywą, szczególnie dla tych osób, które stosując leczenie miejscowe nie uzyskują bardzo dobrych rezultatów. Zaś przyjmowanie leków – antybiotyków, hormonów, jest przecież związane z występowaniem nieprzyjemnych działań ubocznych.

 

Kilka słów podsumowania

 

jeżeli borykamy się ze zmianami trądzikowymi to koniecznością jest zastosowania odpowiedniego sposobu leczenia. Jedną z lepszych metod na pokonanie trądziku jest zastosowanie terapii światłouczulającej. Jak się okazuje może to być dla wielu osób jedynym ratunkiem. Niemniej jednak koniecznością jest prowadzenie na co dzień właściwej pielęgnacji, zdrowego sposobu odżywiania, tak, by zamiany w postaci pryszczy i krost nigdy się już nie pojawiły.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika