Wiele kobiet ma problemy z tarczycą. I to znacznie częściej niż mężczyźni. To właśnie panie mają – albo nadczynność, albo niedoczynność tarczycy. I – mimo, ze można leczyć te dwa schorzenia, to jednak trzeba wiedzieć, iż nie zawsze udaje się paniom pokonać taki problem jak zaburzenia płodności. Trzeba wiedzieć, że zastosowanie określonych leków wspomoże walkę z obydwoma problemami. I warto pamiętać, że chora tarczyca a płodność to ważny temat i nie trzeba go bagatelizować.

Płodność a niedoczynność gruczołu tarczycowego

Na samym początku warto zaznaczyć, iż niedoczynność tarczycy (czyli schorzenie polegające na produkowaniu przez tarczycę niewystarczających ilości trójjodotyroniny i tyroksyny) w wielu przypadkach prowadzi do powstania problemów z płodnością. Taka sytuacja jest możliwa oczywiście tak w odniesieniu kobiet, jak i mężczyzn.

Jeśli chodzi o kobiety, to warto powiedzieć, iż nieprawidłowości związane z produkowaniem zbyt małych ilości hormonów tarczycy powodują nieregularne cykle miesiączkowe i skąpe owulacje. A to z kolei powoduje, iż tylko i wyłącznie w momencie jajeczkowania są największe szanse na zapłodnienie. Ponadto – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż niedoczynność tarczycy powoduje zwiększenie produkcji prolaktyny. Dodatkowo – może zdarzyć się sytuacja, iż skróceniu ulega również II faza cyklu, co w rezultacie uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Jeśli chodzi zaś o mężczyzn, to warto wiedzieć, iż u nich znacznie obniża się jakość nasienia. A jak wiadomo – słabszej jakości plemniki znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zapłodnienia. Dlaczego tak jest? Do końca nie wiadomo. Pewne jest tylko to, iż pogorszenie jakości plemników bardzo często powodowane jest niewystarczającą produkcją hormonów tarczycowych.

Ważna diagnoza niedoczynności tarczycy

Jeżeli zależy nam na wysokiej płodności – a tym samym na zajściu w ciążę, to warto wiedzieć, czy nasza tarczyca prawidłowo funkcjonuje. W związku z tym trzeba poddać się badaniom. By zdiagnozować niedoczynność tarczycy wykonuje się badanie polegające na oznaczeniu hormonów tarczycowych znajdujących się w naszym organizmie. Badanie wykazuje poziom TSH – czyli hormonu tyreotropowego (wytwarzanego przez przysadkę mózgową kontrolującą pracę tarczycy), a ponadto – poziom fT4 – wolnej tyroksyny i poziom fT3 – wolnej trójjodotyroniny.

Mając własne wyniki badań, można samemu odczytać wskazania – znając oczywiście ogólnie przyjęte normy. Wówczas – po interpretacji będziemy wiedzieć, czy nasze problemy z płodnością wynikają z niedoczynności tarczycy, czy nie.

Warto wiedzieć

Niedoczynność tarczycy, mająca istotny wpływ na płodność każdego człowieka, bardzo często „zdarza się” osobom posiadającym zbyt duże wskazania przeciwciał tarczycowych. Rzadziej – schorzenie to jest powiązane z nieprawidłowym działaniem przysadki mózgowej.

Warto też podkreślić, iż niedoczynność gruczołu tarczycowego może wynikać z leczenia nadczynności tarczycy, bądź chirurgicznego wycięcia gruczołu.

Co zrobić, by faktycznie zajść w ciążę?

Jeżeli zależy nam na poprawie płodności, to wówczas warto jak najszybciej zdecydować się na leczenie tarczycy. Jest to jedyny sposób na zażegnanie problemów z brakiem potomstwa. Kuracje lecznicze zazwyczaj opierają się na przyjmowaniu odpowiedników hormonów tarczycowych. Po odbyciu kuracji płodność na bardzo dobrym poziomie zwykle powraca.

Kobieta z niedoczynnością a ciąża

W momencie gdy jesteśmy w ciąży, a mamy problemy z niedoczynnością tarczycy, to wówczas warto udać się do fachowego specjalisty, który podejmie się dokładnej kontroli przebiegu ciąży. Co więcej – warto zdecydować się na dodatkowe konsultacje – chodzi głównie o porady endokrynologa. Jest to konieczne do tego, by przeprowadzić prawidłową suplementację hormonów. Bowiem dostarczenie właściwych ilości hormonów tarczycowych jest potrzebne do tego, by zapobiec powstaniu niedoczynności tarczycy u dziecka.

Zaznaczyć jeszcze trzeba, iż kobiety ciężarne – chorujące na niedoczynność tarczycy posiadają znacznie większe ryzyko poronienia lub wystąpienia powikłań ciążowych niż kobiety zdrowe. Ale nie warto się martwić, bowiem prowadzenie systematycznych kontroli specjalistów (ginekologa i endokrynologa) jest w stanie ustrzec nas przed wystąpieniem niekorzystnych działań. A co więcej – istotne jest też ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Kilka słów podsumowania

Jeśli mamy problemy z niedoczynnością tarczycy, a chcemy mieć potomstwo, to warto jak najszybciej zdecydować się na pewne działania. Chodzi głównie o zdiagnozowanie niedoczynności tarczycy oraz o jej prawidłowe leczenie. Bowiem – jak się okazuje- tylko w taki sposób można przywrócić dobrą płodność, a tym samym zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika