Uproszczony plan urządzania lasu (w skrócie UPUL) nie jest dokumentem, powszechnie znanym pośród osób posiadających gospodarstwa rolne albo grunty leśne – a powinien być. Postaramy się przybliżyć tutaj specyfikę tego dokumentu.

Uproszczony plan urządzenia lasu jest niezbędny kiedy staramy się o dopłaty z Unii Europejskiej. O dopłaty stara się wielu rolników, zwłaszcza tych, których ziemia jest gorszego gatunku i nie daje obfitych plonów. Uproszczony plan urządzenia lasu sporządzany jest przez lokalne nadleśnictwo, a dokładniej przez wyznaczonego do tego zadania leśniczego. Uproszczony plan urządzenia lasu określa rodzaj drzew, które będą obsadzane na danym terenie, sporządzana zostaje dokładna mapka, która uwzględnia ukształtowanie terenu, rodzaj ziemi oraz rozłożenie drzew.

Osobom postronnym wydawać by się mogło, że las i układ znajdujących się w nim drzew jest dziełem przypadku. Jednak okazuje się, że każdy nowo sadzony drzewostan ma swój własny uproszczony plan urządzenia lasu. Taki plan jest niezbędny by rozpocząć procedurę zalesiania terenu oraz do uzyskania wszelkich dopłat z Unii Europejskiej.

Kiedy posiadamy już komplet dokumentów składamy je w Agencji Rolnej właściwej dla miejsca zamieszkania, zalesiamy teren zgodnie z tym co mówi uproszczony plan urządzenia lasu i czekamy na dopłaty unijne. Przez cały czas obowiązywania dopłat zobowiązani jesteśmy do zachowania dokumentacji związanej z dopłatami. Musimy zachować mapki geodezyjne, wszelkie pozwolenia jak również rachunki za poniesione koszty.

Unia wspiera przez okres 20 lat. Po tym okresie dotacje zwyczajnie się kończą, jednak las pozostaje naszą własnością. Możemy w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. To doskonała inwestycja nie tylko na czas dopłat ale także dla przyszłych pokoleń rodziny.

O autorze

Programista i pracownik dużej firmy specjalizującej się w seo. Powiązany z branżą leśną i leśnictwem przez rodzinę. Specjalista od spraw reklamy internetowej, w tym pisaniu artykułów SEO. Pisze na dowolne tematy, z dowolną ilością znaków i dowolnym nasyceniem słowami kluczowymi, za niekoniecznie dowolną cenę ;-)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika