falowniki siemensFalowniki jako urządzenie do zamieniania rodzaju prądu, przeznaczone są w głównej mierze do sterowania prędkością obrotową silników indukcyjnych trójfazowych lub też jednofazowych. Wszystko zależy od przeznaczenia systemu, od tego jaką prędkość obrotową chcemy uzyskać.

Jeśli chodzi o falowniki, to prędkość obrotowa silników ściśle uzależniona jest od częstotliwości napięcia zasilającego oraz od danej liczby par biegunów silnika Wartość napięcia zasilania ma również swój wpływ na konkretną prędkość obrotową silników. Jakie są standardowe prędkości obrotowe, które dokładnie odpowiadają liczbie par biegunów?

Pierwsza wartość określa liczbę par biegunów falownika, natomiast druga to prędkość nominalna naszego urządzenia: 2 pola – 2800 obr./min, 4 pola – 1400 obr./min, 6 pól – 900 obr./min, 8 pól 700 obr./min – 12 pól 500 obr./min. Użytkownikom, klientom często wydaje się, iż falownik to bardzo skomplikowane urządzenie, jednak z biegiem czasu okazuje się, iż sama obsługa nie jest trudna. Musi być tu jednak spełniony najistotniejszy warunek, falowniki muszą być używane ściśle ze swoim nominalnym przeznaczeniem, no i do tego muszą być niezawodne.

Producenci ustalają zwykle bardzo wysoką terminowość wiążącej gwarancji. Poprzez dokonanie instalacji przez autoryzowanego instalatora, długoterminowość gwarancyjna może jeszcze dodatkowo wzrosnąć, co jest bardzo korzystne dla klienta docelowego. Warto o tym pamiętać zaopatrując się w wybrany falownik.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę gdy stoimy przed wyborem zakupu falownika? Podstawowa zasada to skorzystanie z doradztwa profesjonalnego instalatora, posiadającego bogate doświadczenie w tematyce falowników. Można tez zaczerpnąć wiedzy z samego źródła, czyli od producenta. Najważniejszymi parametrami, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia jakim jest falownik?

Przede wszystkim najistotniejszy jest zakres częstotliwości na jakich pracować ma system, bardzo istotna sprawa to wielkość maksymalna w zakresie częstotliwości. Innym ważnym elementem jeśli chodzi o falowniki jest rodzaj sterowania, inny dosyć ważny parametr to rodzaj zabezpieczeń. Wszystkie te parametry powinien fachowo objaśnić instalator. Wiadomości te z pewnością znajdują się w instrukcji obsługi oraz specyfikacji. Do tego ostatniego mamy dostęp dopiero po zakupie, jednak my musimy zgłębić temat wcześniej, najlepiej właśnie skorzystać z wiedzy instalatora.

Kiedy już będziemy obsługiwać falownik, najistotniejsze obok bezawaryjności będzie możliwość łatwego programowania. Asortyment proponowany przez producentów posiada program do łatwej, intuicyjnej obsługi, a do tego wyświetlacze są bardzo czytelne. W tej chwili powyższe cechy to standard. Na koniec niezwykle istotna sprawa, jaką jest możliwość serwisowania. Falowniki nie są prostymi urządzeniami, jeśli potrzebna jest jakaś pomoc, interwencja to należy poprosić o radę fachowca w tej dziedzinie. Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy czy mamy zagwarantowany wieloletni serwis.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika