Decydując się na budowę domu, warto pomyśleć o ewentualnych oszczędnościach. Nie chodzi oczywiście o oszczędzanie na jakości i wytrzymałości domu, ale ewentualnym ograniczeniu kosztów użytkowania.

W tradycyjnych modelach domu sporo pieniędzy pochłania jego ogrzewanie i zużycie energii elektrycznej. Jest jednak na to sposób. Dom pasywny, bo o nim mowa, to nowa jakość obiektów budowlanych. Wyróżniają go przede wszystkim bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz szereg innych innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym zużycie energii  jest ośmiokrotnie mniejsze, aniżeli w tradycyjnych obiektach budowlanych.

Czym różni się dom pasywny od zwykłego? Przede wszystkim, nie stosuje się w nim tradycyjnego systemu grzewczego, ale dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Oprócz tego, do zbilansowania temperatury w domu wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, rekuperację, a także zyski cieplne pochodzące z zewnętrznych źródeł. Domy pasywne nie są w żaden sposób opatentowane, nie podlegają też żadnym innym formom ochrony prawnej. Możliwe zatem jest wzniesienie takiego domu w dowolnej technice budowlanej.

Jedynym, zdaje się, minusem takiego przedsięwzięcia jest fakt, iż jest ono kosztowne. Za budowę domu pasywnego płaci się nawet do 35% więcej niż za postawienie domu na tradycyjnych warunkach. Warto jednak zaznaczyć długoterminową oszczędność, jaką niesie za sobą to rozwiązanie. Znacznie mniejsze zużycie energii i brak standardowego systemu grzewczego oznacza dużo mniejsze rachunki za prąd, a dzięki szeregowi innych innowacyjnych rozwiązań, takich jak zyski cieplne z promieniowania słonecznego, temperatura w domu pasywnym jest zawsze zbilansowana.

Domy pasywne nie są jeszcze zbyt powszechne w naszym kraju. Polaków odstraszają przede wszystkim wysokie koszta budowy oraz przywiązanie do tradycyjnych form budowlanych. Biorąc jednak pod uwagę coraz powszechniejsze zużycie energii słonecznej na świecie można wnioskować, że wkrótce i u nas stanie się to niedługo modne.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.